122 deeling volgens de eerste methode met een minder aantal teekens en dus in korter tijd kan worden overgeseind. Naar onze meening is evenwel een seinafstand van 3 K. M. alleszins voldoende te achten, mits naast het seinen met vlaggen een behoorlijk georganiseerden heliograafdienst bestaat. Yoor het seinen met vlaggen achten wij het semaphore- sys teem van zooveel waarde, dat wij zullentrachten een stelsel te ont werpen, gebaseerd op het semaphoresysteem, doch waarbij de daar aan verbonden nadeelen zooveel mogelijk worden ondervangen. Middelen om te seinen. Het eenvoudigste middel om te seinen zijn de armen van den seiner. Moet één der armen van den anderen onderscheiden worden dan wordt in de eene hand een vlaggetje, hoofddeksel of der gelijk voorwerp gehouden. Op deze wijze wordt het seinen bij het Nederlandsche leger beoefend en wel volgens het semaphore- stelsel. Wil men rij en kolom door linksche en rechtsche slagen aangeven dan wordt hiertoe een vlag groot 0.5 M. gebezigd. In Engeland wordt op korte afstanden volgens het semaphore- stelsel geseind met twee vlaggen, 2 Eng. voet lang en breed. Op grootere afstanden wordt met één dergelijke vlag of wel met eene vlag van 3 voet geseind volgens het Morse-alphabet. In Frankrijk bezigt de seiner twee zeshoekige of vierkante starre vlaggen, er wordt geseind volgens het Morse-stelsel. In Duitschland seinde men vóór de invoering van het nieuwe voorschrift met twee starre vlaggen groot 25 bij 85 cM. Thans maakt men gebruik van één losse vlag. In Zwitserland bezigt men één enkele vlag groot 30 bij 70 cM., die aan de bajonet bevestigd wordt. De Japansche Marine seint met twee vlaggen volgens het zelfde alphabet als Engeland. In Nederlandsch-Indië worden bij het seinen vierkante vlaggen gebruikt, groot 1.2 M. Ook in de kleur der vlaggen treft men een zekere verscheiden heid aan in de verschillende legers Neder landsch-Indië: half wit half rood, en zwart. Zwitserlandhalf wit half rood. Frankrijk: de ééne zijde wit, de andere zijde rood.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 140