123 Duitschlandvóór 1906 rood en wit; thans donkerblauw, wit of geel, de laatste kleur wordt gebruikt „für flimmernde Luft" en „blaulichen Dunst". Bij de Marine vlaggen van opvallende kleur. Engelandblauw, of wit met een blauwe streep. De ondervinding die men omtrent den maximum-seinafstand in verschillende landen kreeg loopen eveneens vrij sterk uiteen- Volgens het Handboek der Pionierkunst voor het Neder- landsche Leger van Snijders en Mijsberg kan nog goed worden waargenomen Seinen met de armen tot op 500 M. met het bloote oog; tot op 1000 M. met den kijker; Seinvlag (0 5 M.) aan een stok tot op 700 M. met het bloote oog; tot op 1300 M. met den kijker. Het Engelsche reglement geeft aan dat bij goed weer met de kleine vlag (2 voet) tot op 3 a 4 Eng. mijl, met de groote vlag (3 voet) tot op 5 a 7 Eng. mijl kan worden geseind. Volgens Balck (Deel III) zouden met behulp van een kijker Engelsche seiners met deze vlaggen tot op 12 en 19 K. M. berichten hebben gewisseld. De Russische proeven, waarbij bevonden werd dat vlaggen van 1.06 M. tot op 1 a 2 K. M. en die van 1.40 M. slechts tot op 2 a 3 K.M. te gebruiken waren, maken hier tegenover een vrij bedroevend figuur. Proeven in Denemarken genomen hebben het bewijs geleverd dat seinen met vlaggen op afstanden van 4 tot 10 K. M. een zeer goed communicatiemiddel vormen. Het Wetenschappelijk jaarbericht 19061907 zegt dat bene den 700 M. het eenvoudigst met de armen geseind wordt, dat boven 700 a 800 M. vlaggen gebezigd moeten worden, en dat men van af 2 K. M. de seinen door een kijker moet opnemen. Het is niet gemakkelijk uit deze onderling vrij tegenstrijdige gegevens eene conclusie te maken omtrent de seinmiddelen die in Indië het best zouden voldoennogtans wagen wij als onze meening te verkondigen dat de doelmatigste wijze van seinen bij dag verkregen wordt a. op korte afstanden met de armen van den seiner; een arm gemerkt met een hoofddeksel, zakdoek of iets dergelijks; b. op grootere afstanden met twee starre seinvlaggen, niet te klein, en van verschillend model, b.v. één 6-hoekig met eene

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 141