De eenvoudigste wijze van seinen bij nacht verkrijgt men door eenvoudig het semaphore-stelsel te volgen, doch den seiner in iedere hand een lantaarn vast te doen houden. Om een vast vergelijkingspunt te hebben is het evenwel noodig dat de seiner een dergelijk lampje aan een der knoopen van zijn jas bevestigt. Volgens proeven te Metz gehouden zou deze wijze van seinen zeer goed voldoen. De seiner zal met drie eenvoudige kaarslantaarns, die aan drie zijden met blik afge sloten zijn, kunnen volstaan. Tot op welken afstand op deze wijze geseind zou kunnen worden is ons niet bekend; gege vens hieromtrent troffen wij in de geraadpleegde bronnen niet aan. Vermoedelijk zal dit op 7 a 800 M. nog wel moge lijk zijn. Voor grootere afstanden moeten wij echter andere seinmiddelen bezigen, en om ook dan nog het semaphore-systeem te kunnen toepassen is het noodig van twee goed brandende lantaarns, bij voorkeur acetyleen rijwiellantaarns gebruik te maken. Eene zeer eenvoudige wijze van seinen wordt verkregen door beide lantaarns naast elkaar te plaatsen zoodanig dat beide, of wel één er van, naar verkiezing, voor den waarnemer zichtbaar en onzichtbaar kan worden gemaakt. Vervangt men de slagen met de flambouw naar links en rechts, zooals die in ons tegen woordig voorschrift zijn aangegeven door evenveel flikkeringen met beide, en met één der lantaarns, dan verkrijgt men eene seinmethode, waarmede aanzienlijk sneller geseind kan wor den, dan met de flambouw volgens ons voorschrift ooit moge lijk is. Is de seinafstand niet grooter dan 1500 a 1800 M. dan kan de seiner zich tusschen de met 1.80 M. (manslengte) onderlin- gen afstand geplaatste lampen opstellen. Voorzien van een stuk karton of hoofddeksel in iedere hand, is hij nu in staat elk willekeurig bericht over te seinen. Wordt de seinafstand nog grooter en moet dus ook de on derlinge afstand van de beide lantaarns vergroot worden, dan zijn bijzondere toestellen noodig, wil men de beide lantaarns nog door één man doen bedienen. Hiertoe hebben wij een eenvoudig, weinig kostbaar instrumentje ontworpen (fig 3), waarvan later nog eene korte beschrijving gegeven zal worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 143