129 blazers en trompetters vlot kunnen seinen, ook met gebruik van verkortingen. Om voor het seinen niet altijd gegra dueerden aan de tactische eenheden te onttrekken was het ook gewenscht eenige manschappen tot seiner op te leiden b. v- 8 per compagnie en escadron en 6 per batterij. Alle manschap, pen moeten evenwel in staat zijn machinaal te seinen d. w. z. de seinen uit te voeren b. v. „oproepen", „einde woord", „einde bericht", derde rij, 4e kolom) en op overeenkomstige wijze gegeven seinen af te lezen. Hoewel het geven of ontvangen van seinen door één persoon niet bepaald onmogelijk is, zoo zijn toch in het algemeen hier voor twee personen noodig: wordt een kijker gebezigd dan neemt één man waar, terwijl de ander de seinen geeft en opschrijft; wordt geen kijker gebruikt, dan seint één man, terwijl de ander opschrijft; beiden kunnen dan waarnemen. Hoofdpunten van het seinvoorschrift. Voor zoover onze meening nog niet uit de voorafgaande beschou wingen bleek, zullen wij hier nog eenige hoofdpunten aangeven, zooals wij die in het seinvoorschrift opgenomen wenschten. Het seinen moet veelvuldig beoefend worden, vooral bij veld dienst- en gevechtsoefeningen. Officieren, kader en de daarvoor aangewezen manschappen moeten zóó bedreven zijn in het geven en opnemen van seinen dat het gebruik van ordonnansen tot een minimum kan worden teruggebracht. Er wordt geseind volgens het semaphore-systeem, de letters zijn in een tabel gegroepeerd op dezelfde wijze als in ons tegenwoordige voorschrift. Als seinmiddelen worden gebezigd: bij dag le. de armen van den seiner, waarvan één gemerkt; 2e. een stel seinvlaggen; bij nacht 3e. drie eenvoudige lampjes (z.g. dievenlantaarns) waarvan de seiner er in elke hand één neemt en één op zijn borst bevestigt 4e. twee naast elkaar geplaatste goed brandende lantaarns, bij voorkeur acetyleen rijwiellantaarns. Met de middelen onder le, 2e en 3e genoemd, wordt op de

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 147