131 - Het seinen kan in staande, knielende en zittende houding geschieden, bij het gebruik der seinvlaggen bovendien op den rug liggende (zie fig 5), bij het gebruik van twee naast elkander geplaatste lampen, ook voorover liggende. Bij gebruik van laatstbedoeld seinmiddel bestaat het oproe- pingssein uit afwisselende flikkeringen der beide lampen. „Einde woord" wordt aangegeven door achtereenvolgens beide lampen één maal te doen flikkeren. „Einde bericht" door twee maal achter elkaar „einde woord" te seinen. De stand van den gemerkten arm wordt aangegeven door een overeenkomstig aantal flikkeringen van beide lichten; daarna wordt op dezelfde wijze de stand van den linkerarm met één licht aangeduid. Bij het gebruik van dit seinmiddel worden door den ontvanger de letterteekens niet herhaald (behalve als „col" geseind wordt) doch alleen „C" of „ït" teruggeseind. Het seinen van de letter „C" na het oproepingssein blijft uit den aard der zaak achterwege. Ten einde vergissingen uit te sluiten worden de seinen door den ontvanger eerst met cijfers genoteerd en daaronder de beteekenis er van gesteld b. v. Vo 7* 74 7, bagage De seinvlaggen zijn aan de eene zijde wit, aan de andere zijde zwart. De zeshoekige is voorzien van een opschrift „ge merkte arm". Het katoen is gespannen op eenige wila's, die in het midden te zamen komen en door twee zinken plaatjes en een klinknagel vereenigd zijn. Twee opeenvolgende wila's zijn verlengd om in opengeslagen stand als handvat te dienen. Bij het seinen met twee naast elkander geplaatste lampen worden deze elk op een seintoestel geplaatst. Dit toestel be staat uit een vrij stevige houten lat, welke van onderen eindigt in een ijzeren schoen met hak. Langs deze lat kan een korter latje hooger of lager gesteld worden. Aan dit latje zijn ver bonden een plankje waarop de lantaarn geplaatst wordt, en een blikken scherm dat middels een koordje opgetrokken kan worden. 1) Bij gebruik der seinvlaggen in staande, knielende of zittende houding zal het waarnemen vaak vergemakkelijkt kunnen worden als de seiner een witten zakdoek op de borst bevestigt. I. M. T. 1909 9

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 149