142 waar de reizen grootendeels met staatsspoorwegen geschieden kost het het gouvernement nagenoeg niets meer om een categorie van landsdienaren de eerste in stede van de tweede klasse aan te wijzen. Voor de officieren vooral voor de kapiteins, is het echter ergerlijk om b. v. een jeugdig rechterlijk ambtenaar van 25 jaar, ondervoorzitter van een landraad op 500, officieel een hoogere klasse te zien aangewezen. Bij expeditiën worden auditeurs- militair, soms van jeugdigen leeftijd dominé's, pastoors, al dadelijk gelijk gesteld met hoofd officieren. Zoodra een kapitein den militairen dienst verlaat om over te gaan in een gelijk gesalarieerde betrekking van burgeramb tenaar, rijst hij in maatschappelijke positie. Zijne bezoldiging 400 a 450 100 huishuur indemniteit vrije geneesk behandeling c. q. paardenfourage) doet hem als burgeramb tenaar behooren tot de hoogere klasse, die bij dienstreizen recht heeft op de eerste klasse in den trein en f 8.— verblijfkosten per dag, terwijl hij als kapitein in de 2e klasse reist en ƒ6.— verblijfkosten voor hem voldoende wordt geacht. Zelfs heeft men op Atjeh den eigenaardigen toestand gehad, (ik weet niet of hij nog bestaat), dat een kapitein, chef van aanleg en exploitatie van een afdeeling van den stoomtram bij reizen f 6.— daags declareerde, terwijl de onder hem gestelde civiele ingenieurs op f 500 tractement f 8.per dag verblijf kosten genoten. Als toppunt van de geringe waardeering van den officiers stand van wege het gouvernement kan zeker nog dienen de circulaire van den gouvts. secretaris van 10 Februari '08 no. 484, aan het leger bekend gemaakt bij A. O. no. 31 van 1908. Daarbij zijn regelen gesteld omtrent de preseance bij officieele ceremonieele en feestelijke gelegenheden en is als hoofdbeginsel aangenomen, dat de rangschikking in het algemeen geschiedt naar het actueel genoten maandelijksch tractement. Alle sub alterne officieren genieten minder dan 500.— tractement en kunnen zich dus rekenen door het qouvernement gesteld te zijn beneden jeugdige rechterlijke ambtenaren en referendarissen, beneden onderwijzers, veeartsen met eenigen diensttijd enz. enz. die een tractement van 500 genieten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 160