152 het eerste het meest voorkomend. Met reden. Een attent werkman behoeft geen -fa m.M. zich te vergissen, de beste schutter kan op een afstand van 50 M. tot meerdere centimeters mis schieten. Ten leste de officier, die het geschoten beeld beoordeelt en de wijziging bepaalt, dient over eenige routine te beschikken. Indien de behandeling van een 5 a 6000 vuurwapenen aanleiding mag geven om van eenige routine te spreken, kan een en ander hier medegedeeld, aan officieren met opleiding of inschieten belast, tot overweging strekken. Uit vijf (thans vier) bataljons infanterie worden getrokken de schutters, door de compagnieën opgegeven als menschen met aanleg. Deze schutters van Batavia en Meester-Cornelis zijn in laatstgenoemd garnizoen vereenigd onder één luitenant. Dagelijks hebben plaats de richt-en schietoefeningen, afgewisseld door gymnastiek. Aan dit laatste wordt veel waarde gehecht. Het eentonige der dagelijksche richtoefeningen doet behoefte gevoelen aan afwisselingde aan lichaamsoefening gewende soldaat, die een te rustig baantje krijgt, wordt landerig, verliest zijn aandacht en belang stelling; tenslotte brengt doelmatig turnen ontwikkeling van de adem halingswerktuigen mede. Diep inademen een paar malen voor het aftrekken, vergunt den man de borst en schouders volkomen stil te houden tot het schot afgaat. Zonder te willen uitspreken het noodzakelijk verband, is het toch meer dan toeval dat de goede turners ook meest de goede schutters waren of werden. Compagnieën, waarvan de com mandanten oordeelden, dat de bokschuttersopleiding eene gelegenheid was om een paar uitgedroogde verschrompelde oud-gedienden een rustigen levensavond te bezorgen, veroorzaakten het vermorsen van veel patronen zonder eenig succès. De richtoefeningen hebben grootendeels met het linkeroog plaats en bij gunstig licht tot op 100 M. De bedoeling hiervan is het rechteroog dat voor het schieten allen dienst alleen doet, niet te verzwakken door overspanninghet richten op 100 M. op een kruisschijf van 1 d.M. breedte geeft den man bij het vuren op 50 M. het gevoel van zekerheid op zoo kleinen afstand en zoo helder doel. Voor de schiet oefeningen wordt gebezigd per klasse één geweer gedurende den geheelen morgen. Door drie goede schutters wordt het M. T. bepaald op een zoodanig vroeg tijdstip (afhankelijk van de helderheid van den dag) dat de zuiverste uitkomsten te verwachten zijn. Normaal ligt dit beeld van drie schutters dan ook in een vierkant van twee a drie centimeters. Dit M. T. wordt het midden van de spreidingsvierkanten, voor hen, die de oefeningen doorloopen bedoeld in tabel blz. 93 en wordt het punt waar de beginnenden trachten moeten hunne schoten omheen te brengen. In het streng vasthouden van dit gevonden M. T. ligt het zwaartepunt van de opleiding. Yan den afgerichten schutter mag het schot niet meer voor de zon wijken, mag de sterkere of zwakkere belichting van het doel geen rijzen of dalen van het schot meer medebrengen. Wordt hieraan met kracht de hand gehouden, dan leert de man tenminste enkele buitengewoon goede schutters met hetzelfde geweer op verschillende uren hetzelfde M. T. schieten. Die buitengewone vaste schutters zijn ook buitengewoon zeldzaam. Yan een hondertal schutters is het mij nog niet met een tiental gelukt, hen dat weren van storende invloeden vol komen aan te leeren. De groote toewijding, het zelfstandig denken en zoeken, van den schutter geëischt om die vastheid te krijgen, maakt dat de Europeesche soldaat

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 170