J62 van „militair sappeur" en dragen een onderscheidingsteeken op de linker mouw zij zijn de aangewezen personen om de troepen verder op te leiden. Den soldaat moeten zoo dikwijls als mogelijk is dekkingen en op welke wijze er gebruik van te maken, worden aangewezen; tot dit doel beboo- ren op de binnenplaatsen der kazernen, op schietbanen en exercitie velden, loopgraven van allerlei soort te worden aangelegd. In de zomer maanden wordt de technische vorming der manschappen voortgezet op bijzondere oefenplaatsen, welke nabij alle infanteriekampen aanwezig behooren te zijn. Op deze oefenplaatsen bevinden zich ook schansen met kunstmatige hindernissen, ter beoefening van aanval en verdediging. Bovendien worden technische oefeningen in het terrein gehouden; deze oefeningen omvatten keuze der in te nemen verdedigingsstelling, het maken van dekkingen, het leiden der werkzaamheden, keuze van profielen en het maskeeren. Iedere compagnie houdt minstens twee oefeningen op de oefenplaats en drie in het terrein, (zoo mogelijk op afwisselend terrein). Des winters worden voor het maken der werken zandzakken gebruikt, terwijl ook dekkingen van sneeuw opgeworpen worden. Het is de plicht van ieder officier zich den inhoud van dit voor schrift in zijn geheelen omvang eigen te maken. Het bespreken der pionier oefeningen kan plaats hebben bij het krijgsspel en 's zomers bij de practische oefeningen. De technische vorming der infanterie behoort door alle meerderen met de meeste zorg ter hand genomen te worden. Ie. Hoofdstuk. Voor korporaals en minderen. Na bespreking van de noodzakelijkheid zich in te graven tot verhoo ging der eigen en vermindering der vijandelijke vuuruitwerking, wordt in dit hoofdstuk aan de hand van zorgvuldig uitgewerkte en gemak kelijk te begrijpen teekeningen, (fig. 1—6) in bevattelijke taal het ingraven van een schutter—van eenvoudige ingravingen tot de grootste profielen en het vereenigen dier enkele dekkingen tot een doorloopende linie, besproken; hierbij zijn alle cijfers en details achterwege gelaten. Als typen worden genoemd loopgraven voor liggende, knielende, en staande schutters (met standplaats op den bodem, dan wel op een verhooging) en loopgraven gelijk met het maaiveld. Na deze beschrijving volgen aanwijzingen voor bekleeding der borst weringen, maskeering der dekkingen, vervaardiging van traversen, ver betering der standplaatsen, opwerpen van verbindingsdekkingeD, maken van latrinen en dekkingen voor reserven. Onder bepaalde omstandigheden zullen ook voor de bezetting dekkingen opgeworpen worden, die, dicht achter de verdedigingslinie aangelegd, tegen hevig artillerievuur bescher ming moeten bieden; in dat geval blijven in de voorste linie alleen nog observatieposten gehandhaafd. 11e Hoofdstuk. Yoor onderofficieren. In dit hoofdstuk zijn voor alle, in het Ie hoofdstuk genoemde aard werken de afmetingen behalve voor de borstweringen aangegeven (fia:. 7 12), Deze afmetingen zijn in de origineele teekeningen zoo eenvoudig mogelijk in Arschin en deelen daarvan, b. v. Arschin, j- Arschin, uitgedrukt; in de gereproduceerde teekeningen zijn de origineele maten aangeduid met a [Arschin]. 1) Russische maat 0,71 M.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 180