166 Van de tenue wordt in de beoordeelingslijst aanteekening gehouden en die aanteekening mag om niet onbeteekenend of nadeelig te zijn niet anders luiden dan „schitterend", „uitstekend" of „zeer goed". Men mag er u niet onwetend van laten dat de aanteekeningen in de beoordeelingslijst u volgen in uwe verschillende posities, tot aan den rang van kolonel. De uitdrukking tenuebedoelt niet uitsluitend de wijze van kleeden; ook de algemeene wijze van optreden ligt er somwijlen in opgesloten, houding, gestalte, toon, inachtnemen der regels van de wellevendheid, enz.van een officier die in al het vorenstaande goed is, zegt men „II a de la tenue" 1). Gij zult dus onder alle omstandigheden goed voorden dag komenin het café, in den schouwburg en op andere publieke plaatsen uit achting voor uwe chefs en uit eerbied voor uw uniform; in de mess uit achting voor uwe kameraden en hen die zij wellicht als gast mee brengen; °voor den troep in het belang van uwe waardigheid, van uw aanzien; eisch in dit opzicht ten allen tijde veel van u zelf. Daarom, Mijne Hoeren, draagt uw uniform onberispelijk en elegant. Meen echter niet dat ge hiertoe overdreven uitgaven moet doen. Neen, De officier die orde op zijn zaken heeft, die tenue's heeft naar den tijd en passende bij de verschillende diensten, bij de verschillende verplichtingen van den dag, die het onderhoud ervan niet verwaarloost of aan zijn oppasser overlaat, maar die er zich zelf mede bemoeit, zal altijd goed gekleed zijn en de uitgaven daartoe tot het minimum beperken. Maar volg vooral niet het voorbeeld van die officieren. d:e zich hun uniform verwaarloozende en om de aandacht te trekken, des avonds vertoonen in burgerkleeding van opvallenden snit en volgens de laatste mode. Die officieren, die aldus hun karakter verloochenen door meer zorg te besteden aan hun burgerkleeding die bijzaak is, dan aan de uniform die de ambtskleeding vormt, geven daardoor blijk zich weinig te bekommeren om de ambtelijke waardigheid en trots. Dan zijn er veel officieren die instede van bij diners, soirees e. d. in uniform te verschijnen, zich in civiele kleeding steken, en het is merk waardig hoe gretig dit voorbeeld door jonge officieren wordt nagevolgd niettegenstaande de jongelui die. den toon aangeven in de high-life juist al het mogelijke doen om hun kleeding te wijzigen en te verfraaien om niet gekleed te zijn evenals hun dienstpersoneel. En gij, Mijne Heeren, gij jonge officieren, die een elegante schitterende uniiorm, die u door een ieder benijd wordt, tot uwe beschikking hebt, gij gaat met vreugde in het hart die uniform, die u onderscheidt, die de maatschappe lijke bijeenkomsten verhoogt, verwisselen met een banaal avondliviei. Dat geeft een eigenaardig idee van uw militairen geest, van uw ambts- trots. Op twintigjarigen leeftijd is men nog niet blasé, Mijne Heeren, en ik zou u niet gaarne in staat achten alleen uit fattigheid zoo te handelen. R. de Vartnée beige 1908. 1) Wij laten dit liever onvertaald, omdat wij spreken van het uiterlijk voorkomen

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 184