168 gebiedend noodzakelijkten einde dit gevaar voor zijn bivak te doen op houden, daartegen handelend op te treden, zoodat hij, den last gevend tot het afgeven der noodlottige salvo's, niet zonder wettige beweegredenen handelde en mitsdien een der elementen van het liem ten laste gelegde ontbreekt weshalve hij daarvan had behoor en te worden vrijgesproken. de Advocaat-Fiscaal voor de Land- en zeemacht in Nederlandscb-Indië R. O. appellant, en V. d. B. E. A. oud 35 jaren, g-eboren te Soerabaja, laatstelijk dienende als le Luitenant bij het 14e Bataljon Infanterie, detachement te Loeeng Poetoe, geappelleerde. De Krijgsraad Gezien de stukken van den processe Gehoord enz. O. dat bij klacht ddo. 15 Februari 1908 opgemaakt door A. H. J. W. F. Schuak, kapitein der Infanterie bij bet 14e Bataljon Infanterie, plaat selijk militaire commandant te Loeeng Poetoe, aan den beklaagde, die thans voor dezen krijgsraad terechtstaat wordt ten laste gelegd, dat hij als onderbevelhebber van de openbare macht, immers als bivakcommandant te Tangse, in de uitoefening zijner bediening zonder wettige beweeg redenen, misbruik makende van het gezag dat hij uithoofde zijner be trekking had, toen bet bivak, dat reeds twee avonden achter elkaar beschoten was uit de gampong Poeloe Meusidjid, op den lOen October 1907 des namiddags omstreeks 9 uur weder op korten afstand^uit die gampong beschoten werd, den Europ. sergeant A\ eihricb No. 45701 den last heeft gegeven met een groep zich naar die gampong te begeven en,, midden in die gampong staande, in verschillende richtingen twee salvo s met scherpe patronen te doen geven, zijnde aan dezen last voldaan, met het gevolg, dat de Atjehsche vrouw Si Dehe en haar echtgenoot bi Oethoek door het afgegeven vuur werden gewond, zijnde de eerste als gevolg van de bekomen wonden twee dagen later overleden, terwijl bij Si Oethoek als gevolg van de bekomen verwondingen wijs- en middelvinger en pink van de linkerhand verstijfd zijn O., enz. O. dat aldus uit. beklaagdes verklaring de beëedigde getuigenverkla ringen van Weihrich, Herrijgers, Gehoorzaam, Huisman, Si Oethoe, Po- tjoet Oebit, Si Behmam, Si Kadam, Si Tjoet Amat, de onbeëedigde ver klaring van Si Amat, de verklaring van den deskundige, officier van Gezondheid 2e ld. van Dijk, het afschrift journaal en de overgelegde schets wettig en overtuigend blijkt, dat beklaagde als bivakcommandant te Tangsé in de uitoefening zijner bediening, toen het bivak, dat reeds twee avonden achter elkaar beschoten was uit de gampong Poelo Meusi djid, op den lOen October 1907 des namiddags omstreeks 9 uur weder op korten afstand uit die gampong beschoten werd-, den Europ. sergeant Weihrich no. 45701 den last heeft gegeven met een groep zich naar die gampong te begeven en midden in die gampong staande op een kruis punt van voetpaden in verschillende richting in de lengterichting der gampong twee salvo's met scherpe patronen te doen afgeven, zijnde aan dezen last voldaan met het gevolg, dat door het afgegeven vuur worden gewond de Atjeher Si Oethoe en zijne echtgenoote Si Bihe, in de klacht ten onrechte genoemd Si Oethoek en Si Dehe

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 186