172 firfillerie- of Torpedoülooi? O. enz. O. dat de Krijgsraad in dezen naar behooren heeft geprocedeerd, doch ten onrechte de aan beklaagde ten laste gelegde feiten wettig en over tuigend bewezen heeft verklaard; O. toch, dat waar uit het gehouden onderzoek gebleken is, dat het bivak, waarvan beklaagde commandant was, op den lOen October 1907 des avonds omstreeks 9 uur uit de gampong Poeloe Meusidjid weder op geringen afstand was beschoten geworden, nadat dit te voren reeds twee avonden achtereen was geschied, het voor beklaagde gebiedend nood zakelijk was, ten einde dit gevaar voor zijn bivak te doen ophouden daartegen handelend op te treden en hij dus den last gevend tot liet afgeven der noodlottige salvo's niet zonder wettige beweegredenen han delde, zoodat een der elementen van het hem ten laste gelegde misdrijf ontbreekt en hij mitsdien van het hem ten laste gelegde had behooren te worden vrijgesproken Gelet op enz. Rechtdoende In naam en vanwege de Koningin Ontzegt den eisch in appél Vernietigt 's Krijgsraadsvonnis Spreekt beklaagde v r ij van het hem ten laste gelegde eroordeelt het land in de kosten in beide instantiën gevallen. (Het Recht in Necl. Ind. Nos. 12, 3, 4). Kaar aanleiding van de beschouwingen, welke in de 4e aflevering van den loopenden jaargang van het „Marineblad" gegeven heeft over het rapport van de commissie, benoemd bij Koninklijk Besluit van 3 Augustus 1906 No. 39 enz. komen in de daaropvolgende aflevering eenige ingezonden stukken voor, waarin als voorsiander van een Artillerie vloot bestreden wordt, terwijl deze weer in een naschrift zijne tegenstanders beantwoordt. stelt als hoofdzaak voor onze Zeemacht in Nederlandsch-Indië, dat zij in haar geheel zoo sterk moet zijn, dat zij een mogelijken vijand dwingt om een vrij belangrijk deel van zijn eigen kracht te ontwikkelen 1) Zeer breed heelt deze commissie haar taak opgevat en zij heeft getoond to durven breken met oude bestaande denkbeelden, door voor te stellen le. eene afzonderlijke Koninklijke Marine voor Nederlandsch Indië 2e. deze Marine wat h«t materieel betreft, te doen bestaan uit een torpedovloot. De gronden waarop de Commissie de voorkeur geeft aan een torpedovloot boven een Artillerievloot, berusten in hoofdzaak op het strategisch plan, hetwelk de commissie voor de verdediging ODzer koloniën heeft ontworpen, terwijl de redenen, waarom zij eene afzonderlijke Marine voor Indie wensclit. meest liggen in het beter kunnen voorbereiden en gereed houden der zeemacht voor deze hare taak. De Commissie stelt zich de taak der Marine in Indië aldus voor: le. de verdediging van Xederl. Indie te water, zoowel algemeen als plaatselijk; 2e. de handhaving van de onzijdigheid bij een oorlog tusschen vreemde Mogendheden; en wat daartoe verder behoort: 3e. de handhaving van rust en orde in den Archipel 4e. vlagvertoon in den vreemde 5e. de hydrographische dienst. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 190