175 van onze torpedovloot, en er dientengevolge niet voor schromen zijn transportvloot al dadelijk mede te brengen om nog vóór troepen ge concentreerd zijn een landingsleger ter bestemde plaatse aan wal te zetten. De communicatie van het gelande leger met zijn basis (c. q. tijdelijke) zal zonder bezwaar in stand kunnen worden gehouden. De transport schepen kunnen overdag beschermd worden door kruisers en zelfs hulp kruisers, welke zonder bezwaar bewapend kunnen worden met geschut van zwaarder kaliber, dan dat, hetwelk de commissie zich op de torpe dokruisers denkt. Des nachts zullen de transportschepen aan meer gevaar blootstaan, doch onze archipel biedt in vele gevallen aan een vijand gelegenheid om een basis te bezetten welke op zoodanigen afstand van het operatiepunt is gelegen, dat die afstand gedurende den dag is af te leggen. Zal nu een Artillerievloot het al dadelijk medevoeren van een trans portvloot kunnen verhinderen? Deze vraag kan nu volgens mijne overtuiging met j a beantwoord worden. Kleine pantserschepen, voorzien van deugdelijk pantser en be wapend met geschut, waarvan de qualiteit gelijk is aan die van den vijand, zullen in staat wezen de vijandelijke schepen op gevechtsafstand te naderen en ernstige averij te bezorgen, waarbij bovendien niet uit het oog moet worden verloren, dat de grootste slagschepen ook nog voor een belangrijk gedeelte van den romp ongepantserd zijn. Zoo is het ongepantserd gedeelte van de schepen type „Dreadnought" het dubbele van het gepantserde, ongerekend de vele onvermijdelijke onderbrekingen van het gepantserde gedeelte. boor die kleinere pantserschepen, welke niet weggejaagd kunnen worden door torpedojagers en lichte kruisers, zullen onze torpedobooten voorts voeling kunnen blijven houden met den vijand om dezen des nachts, indien de gelegenheid zich daartoe aanbiedt, aan te vallen en het werk van het geschut te voltooien. Torpodobooten kunnen het werk van de pantserschepen wel voltooien, doch dit niet overnemen. jSTu veronderstellende, dat het een vijandelijke vloot gelakt is om al dadelijk een transportvloot méde te voeren en het landingsleger ter bestemder plaatse aan wal te zetten, dan zal de communicatie van dat leger met zijn basis zeer zeker niet verzekerd zijn als onze pantser schepen nog intact zijn. Reeds dit zal voor den vijand voldoende reden zijn om zijn trans portvloot niet mede te voeren, alvorens de pantserschepen buiten gevecht zijn gesteld of door blokkade als anderszins onschadelijk zijn gemaakt. A. "W. B. zegt in het door hem gegeven artikeldan zal het „eerste werk van den vijand zijn te trachten dit eskadertje [van een „4 tal pantserscheepjes] zoo spoedig mogelijk onschadelijk te maken door „het zenden van eenige groote pantserkruisers, gesteund door de noodige „torpedojagers." Hiervoor nu is tijd noodig, en in dien tijd zal het leger zich zooveel mogelijk kunnen concentreeren. Gelukt dit, dan heeft ook de zeemacht aan de haar toegedachte taak voldaan. Het door de Commissie noodig geachte „tijd winnen" zal dan ook eer bevorderd worden door het optreden eener Artillerievloot dan door een torpedovloot.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 193