179 op te merken, dat dit middel natuurlijk met zeer veel tact moest worden toegepast, dat er allerminst sprake mocht zijn van het overhooren van lessen, zooals de schrijver van bedoeld artikel het geheel bezijden de waarheid doet voorkomen. Met dit middel wordt uitsluitend beoogd het zich overtuigen door den leeraar, dat de leerlingen hebben verwerkt, hetgeen hij hun heeft gegeven; daarbij zijn zij volkomen vrij om hunne meening te verdedigen, wanneer hun oordeel mocht afwijken van dat van den leeraar, maar zeer zeker mag deze daarbij eischen, dat de door hem verkondigde zienswijze en de gronden, waarop die berust, met den meesten ernst zijn overwogen. Ware er sprake geweest van het overhooreu van lessen, officieren-de putaties zooals volgens bedoeld schrijver naar den Directeur zijn afge vaardigd, zouden te verklaren zijn geweest. Noch van de zijde der leeraren, noch van die der leerlingen, zijn echter deputaties naar den Directeur afgevaardigd, ik kan dat met de meeste beslistheid verzekeren. Yan de zijde der leeraars zoude bovendien allerminst aanleiding hebben bestaan voor hel afvaardigen van zulk een deputatie, daar de Directeur ruimschoots gelegenheid heeft gegeven om bedenkingen in te brengen tegen de maatregelen, welke ZijnHoogedelgestrenge in 't belang van 't onderwijs op de aan zijne zorgen toevertrouwde inrichting wenschfe te nemen. Enkele bezwaren zijn ook geopperd. Zoo werd er op gewezen, dat de opdrachten noodwendig eenigszins beperkt zouden moeten worden om de leerlingen tijd te geven de in de lessen behandelde stof te verwerken. Dit was echter „prêcher le con- verti", en zoo werd dit bezwaar dan ook opgeheven door eene zooda nige regeling der opdrachten, dat in de eerste plaats werd vermeden, dat de leerlingen gedurende 't tijdvak der lessen gelijktijdig meer dan één opdracht zouden hebben, terwijl in de tweede plaats voor sommige vakken de omvang der opdrachten beperkt werd. Toen van Indische zijde betwijfeld werd of de beperking van schrifte lijken arbeid voor de Indische leerlingen wel voldoende zou zijn, met't oog op 't vooral voor hen groot aantal lesuren en vakken, werd ook hierin te gemoet gekomen door het tableau van lesuren zoodanig te wijzigen, dat thans des namiddags slechts enkele lessen worden gegeven. (De lessen in het paardrijden worden echter alle in den namiddag gegeven, omdat iu den voormiddag de maneges niet beschikbaar zijn en trouwens het tableau der lessen géén gelegenheid biedt om des voormiddags tijd voor rijlessen beschikbaar te stellen). Vooral voor de Indische leerlingen, die eertijds nagenoeg geen middag vrij hadden om eens naar eene bibliotheek te gaan, is dat eene groote verbetering, die voor zooverre ik heb kunnen nagaan door hen ook zeer gewaardeerd wordt. Uit een en ander moge blijken, dat de Directeur er van overtuigd is, dat de leerlingen tijd en gelegenheid voor eigen studie moet worden gelaten. Hadden wij nu aan de H. K. S. uitsluitend te doen met ideale leerlingen, dan behoefden de lessen niet anders te zijn dan richtsnoeren voor die eigen studie. Intusschen behooren dergelijke leerlingen tot de zeer groote uitzonderingen. Volgens den schrijver van 't hier bedoelde artikel zouden de Indische officieren zelfs in de eerste en voornaamste plaats naar de Krijgsschool gaan om de kennismaking met het moederland te hernieuwen. Deze uitspraak in hare algemeenheid geheel voor rekening van den schrijver latend, moet nochthans erkend worden, dat volstrekt I. M. T. 1909. 12

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 197