aan Duitschland, waar b. v. niemand intendant kan worden of hij moet als soldaat een jaar gediend hebben, opdat hij geheel op de hoogte kome met de nooden en behoeften van den soldaat. De woorden van Erederik den Grooten zijn nog altijd van toepassing: „Wer eine Armee bauen will, der soli mit den Magen anfangen." Past men dit niet toe, dan verslapt de tucht die bij de artillerie zco slecht is, dat als een compagnie artillerie voor slechts 3 weken b. v. naar Babakan gaat voor schietoefeningen, men de vrouwen niet achter durft te laten uit angst, dat de menschen oproerig worden. Zoo iets kan men zich bij de infanterie niet denken. In het volgend nummer (20 Januari) komt hier een schrijver tegenop, die o m. aantoont dat de artillerie-menages in den regel in slechtere conditie verkeeren voor wat betreft het aantal deelnemers. Hierop antwoordt de Locomotief onder meer: „Wij hebben er aan gedacht dat het aantal deelnemers wel degelijk invloed heeft op een betere of slechtere menage, maar heeft „Troupier" dan ooit klachten vernomen over een slechte voeding op posten met 25 a 40 man infanterie-bezetting, wat veel minder is dan de sterkte van een batterij of een compagnie artillerie? Ben absolute waarborg voor een goede verpleging levert een éénjarig verblijf in den troep nietals dat waar ware, dan hadden onze inten dance-officieren geen dure opleiding in Nederland noodig; maar enkel geleerdheid helpt ook niet. Iets soortgelijks als in het Duitsche leger vinden wij terug in Rusland, waar de polytechnische studenten geen ingenieur kunüen worden of zij moeten praktisch als timmerman en smid gewerkt hebben. Ook onze Delftsche studenten gaan in de vacantie praktisch werken. Praktische zin, hart voor den man en medewerking van de chefs zullen ons verder brengen dan theoretische kennis, en wij gelooven dat de praktische zin voor een goede verpleging, dat medeleven met den man, bij de artillerie-officieren ontbreekt. Hoe kan anders zoo'n uitbarsting als te Batavia ontstaan? A qui lafaute? Aan het stelsel." We hebben enkele opmerkingen over een feit, waarvoor we de oogen niet mogen sluiten, al is het ook slechts de uitmg van een paar ontevre denen, geplaatst, niet om te onderschrijven, dat de officiersopleiding de schuld is, noch het al of niet dienen als soldaat, maar omdat er een leegte zit in het beroep van den soldaat, die zelfs met de beste menage niet zal zijn aan te vullen. In de burgermaatschappij teruggekeerd, zal met de slechtste menage genoegen worden genomen, als de eischen van het beroep hart en hand bezighouden een prikkel, die hier ont breekt. Eerst dan wanneer de militaire dienst in de laagste rangen de brug zal zijn voor een deel tot hoogere rangen, voor anderen tot burgerlijke betrekkingen, zal die dienst met meer opgewektheid worden verricht en voorkomende ongemakken eerder worden gedragen. Hoe eentoniger nu de dienst, hoe minder de mannen er eens uit kunnen, hoe grooter de neigingen tot mopperen. We voelden het buiten al, als de jongens een 14 dagen thuis waren. Dan begon 't al te broeien, terwijl het potje in de rimboe heelemaal niet -vet was.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 199