197 In Indië kennis makende met het Overzicht van de Schiet en Rijproeven, gehouden met het proefmaterieelontwaardden wij, dat tal van wijzigingen in het project noodig waren, welke wij aangaven in ons opstel „Draagbaar Veldgeschut" 2). Thans eerst bleek ons, dat bij het in te voeren nieuwe ge schut het kaliber van 7 c.M. was losgelaten en gevraagd werd geschut van 7.5 c.M. Om ons project ook aan de thans gestelde eischen te kunnen laten voldoen, was kennis dier eischen noodzakelijk. Wij wendden ons daarom, ingevolge het bepaalde bij de Algemeene Orders van 1901 No. 80 en 1905 No. 54, tot Z. E. den Commandant van her Leger, met het verzoek, dat ons tot het voleindigen onzer studie, betreffende de verwapening der Bereden Artillerie van het Nederlandsch Indische Leger, inzage mocht worden verleend van de bescheiden, dan wel gedeelten van bescheiden, betrekking hebbende op bedoelde verwapening, be vattende de eischen, ballistisch en technisch en wat trek- en draagtuigen betreft, zoomede van de punten, waarmede door de Commissie, belast met het aanschaffen van nieuw geschut, reke ning zal worden gehouden, teneinde te kunnen geraken voor de berg- of gedragen artillerie van het Indische Leger tot een gedragen vuurmond, in ballistisch vermogen den bereden veld- vuurmond nabij komende, van hetzelfde kaliber, uitgerust met hetzelfde projectiel, een en ander gepaard aan de grootst moge lijke uitwerking van het Granaat-kartets-schot of eventueel van een eenheidsprojectiel. De studie beoogt dien gedragen vuurmond geschikt te doen zijn in den strijd in vereeniging met en naast den bereden veld- vuurmond te kunnen optreden. Bij Kabinetsbeschikking werd ons een „extract" uit de gestelde eischen verleend met opgave van de reden daartoe: „n.l. de mogelijkheid om tot een voldoende licht doch ballistisch bij zonder hoogstaand bergkanon te geraken." De stand van het vraagstuk blijkt uit het onderstaande staatje. (1) Extra Bijlage No. 16 I. M. T. (2) I. M. T. 1906 blz. 717 en 791.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 215