198 Geëischt Geëischt Ontwerp Veldkanon. Bergkanon. Gooszen. Kaliber 7.5 c.M. 7 a 7.5 c.M. 7 c.M. Proj. Gewicht 6 a 6.5 K. G. 5.3 K. G. 5.4of 6 K.G. 0 Aanv. Snelheid 500 M. 275 M. 440 of 400 M. Aantal draagdieren 4 groote met 6 groote. voor het stuk. c.q. 1 kleine. Omtrent de eischen, waaraan trek- en draagtuigen zouden moeten voldoen, werd aangeteekend„gedetailleerde gegevens omtrent de tuigen kunnen niet gegeven worden, omdat de gegevens daaromtrent onafscheidelijk zijn saamgeweven met de beschrijving van de door Krupp aangeboden modellen en het niet aangaat een andere firma iets daarover te openbaren." In hoeverre dit standpunt behouden zal kunnen blijven, waar door de volksvertegenwoordiging „vrije" mededinging wordt geëischtdeze door den Minister van Koloniën zekerlijk nog ter laatste ure zal worden toegestaan, laten wij daar. Zeker is het dat hierdoor weer veel tijd verloren zal moeten gaan, en andere firma 's toch in staat gesteld zullen moeten worden ook hun draag- en trektuigen in overeenstemming te brengen met de daaraan te stellen eischen en de daarvoor te berde gebrachte wenschen. Het beproeven der tuigen had er aanmerkelijk door bekort kunnen worden, daar zij bij deze beproeving reeds aan alle wenschen en eischen zouden kunnen voldoen. Het is toch aan te nemen, dat andere firma 's, nog niet aan Indië geleverd hebbende, eerst in dezelfde fouten als onze leverancier Krupp, die van de eischen en wenschen toch wel op de hoogte kon geweest zijn, zullen vervallen 2). Maar daar het „onbevangen standpunt", waarvan de heer v.L.S. gewaagt, hier nog niet werd ingenomen, kunnen wij deze kwestie verder laten rusten. Uit het extract moeten wij afleiden, dat de eisch voor Indië 1) Zie Yergelijkend overzicht, I. M. T. 1906, II. 2) Zie het daaromtrent voorkomende in Extra Bijlage No. 16 Rij- en draagproeven, vooral blz 50, 56 en 57.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 216