199 in de eerste plaats veld-geschut is, terwijl daarnaast berggeschut noodig wordt geacht. De motieven welke tot dit laatste leiden worden niet bekend gesteld, doch de Russisch Japansche oorlog heeft de noodzakelijkheid voldoende bewezen. Door de toebedeeling van 2 verschillende artillerie-soorten aan het veldleger kan dit bij den strijd in de vlakte, zoowel als bij den strijd in het gebergte, slechts rekenen op 4 batterijen, daar uit den aard der zaak veld-en bergartillerie niet naasten met elkander tegen hetzelfde doel kunnen optreden, omdat het ballistisch vermogen van deze artie soorten elkaar te veel ont loopt, hoogste tempeering G-.K. berg- artie 3500, G.K. veld- artie 5000 M. Waar nu, zooals ons verluidde de batterijen 4 stukken zul len tellen, komen op rond 12.500 geweren van het veldleger tel kenmale 16 stukken, of per 1000 geweren 1.28 stukken, eene wel wat geringe dotatie x). Volgens den Indischen eisch: voor weM-artillerie een V° van 500 M. bij een Projectiel-gewicht van 6 a 6.5 K.G-. kan ons project, ook al wordt het „bereden" vervoerd, (Vide ons artikel" „Draagbaar veldgeschut „bereden") hiervoor niet in aanmerking komen. Rest dus de berg- of juister de gedragen-artillerie. Voor het kaliber wordt geëischt 7 a 7.5 c.M., terwijl deze artillerie naast beweegbaarheid de grootst mogelijkeals het kon die van de veld-artillerie op zijde strevendeuitwerking moet bezitten. Door alle tijden heen en overal zijn de factoren beweegbaar heid en uitwerking bij de bereden artillerie met elkander in strijd geweest. Tijden van vrede deden overhellen tot de grootst mogelijke uitwerking, op theoretische gronden, tijden van oorlog bewezen, dat de uitwerking in de praktijk niet tot haar recht kan komen door onvoldoende beweegbaarheid, iets wat de Russen in Mandschoerije meermalen bitter ervoeren. Als practische eisch wordt nu voor de toekomstige Indische berg- artillerie als eerste en hoofdeisch op den voorgrond gesteld: beweegbaarheid. In hoeverre de nieuwe veldartillerie aan dezen, ook voor haar geldenden, voornamen eisch zal kunnen voldoen, zal de toekomst leeren. Van de berg-artillerie wordt thans geëischt, dat zij naast 1) Zie Noot 2 blz. 51 gesteld bij Opmerking naar aanleiding van het artikel Veld-of Berg-artillerie. 1908 LM.T.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 217