3 't ook milde staat van afhankelijkheid van een vreemden be stuurder. Een derde eisch voor een goede guerilla is een ruime voor raad krijgsbehoeften, op veilige plaatsen opgeborgen. De tegenwoordige bewapening eischt om te beginnen een reusachtige hoeveelheid munitie, die op verschillende plaatsen opgelegd, de depots moeten zijn, waaruit de commando's hun voorraad kunnen aanvullen. Die depots moeten verzekerd zijn tegen verraad van de zijde van de omwonende bewoners van het land, omdat zonder goede en voldoende munitie alle moed, vaderlandsliefde en toewijding nog niets waard zijn. We willen nu nog even het gehalte van aanvoerders en strijders bespreken. Zonder nader bewijs, zal wel iedereen willen toegeven dat voor dergelijken oorlog, waar iedere aan voerder als het ware op zich zelf staat, waar eene groote mate van scherpzinnigheid en besluitvaardigheid vereischt wordt, de hoogste eischen aan lichaam en geest worden gesteld. Is er nog een centrale leiding, dan moet de samenwerking zoo innig zijn, dat de plannen van die hoogere leiding nimmer gedwarsboomd worden. Welnu, in het licht van deze eischen voor een goede guerilla, het vraagstuk nog eens beziende, vragen we den lezer de ant woorden voor zich zelf te geven. We willen ons niet wagen op het gebied der gissingen, om met een prettig optimisme aan te nemen, dat allen hier zullen vechten voor dierbare landsinstellingen, voor geboortegrond en Vorstenhuis. We willen liever hopen, dat de Jong-Java-beweging ons bren- gen zal tot eene broederlijke waardeering onderling van de 1) We betreuren de onvaderlandslievende daad van den berichtgever in een der Bataviascbe nieuwsbladen om eene zuiver persoonlijke meening van den Legercomman dant, in zake do betrouwbaarheid van inlanders als officier in het Leger, openbaar te maken en daarmede een wantrouwen te verwekken onder hoofden en prijaji's, dat in de verste verte niet gerechtvaardigd is. Immers allen, die een open oog hebben voor de behoeften van onze iniandsclio mede ingezetenen en in het bijzonder voor de ontwikkelden onder hen, zullen deze gaarne ontvangen in onze verschillende werkkringen, als zij zich met ernst ook daartoe "willen bekwamen, b'iet tot uitsluiting maar tot onderlinge waardeering moeten we opwekken. De teekenen des ttjds wijzen op een ontwakend Oosten. Aan ons Aederlanders de plicht om dat ontwakend bewustzijn te leiden in de banen der meest krachtige samenwerking. Die vervloekte zucht naar sensatienieuws beeft met bedoeld bericht meer kwaad ver wekt, dan vele gezaghebbende verklaringen voorloopig zullen vermogen goed te maken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 21