202 Wordt een projectiel met een minimum, gewicht van 5.3. K.G. aangenomenhet beproefde projectiel bij kaliber 7. c.M. woog 5. K.G-., dan kan voor het berggeschut van een eenheidsprojec tiel moeilijk sprake zijn, aangezien bij een projectielgewicht beneden 6 K.G. een voldoend nuttig effect als GKgeëischt toch worden minstens 225 kogeltjes van 11 gram x)niet te verwachten is. Ook dit wijst er op, dat voor veld- en her^artillerie het pro jectielgewicht hetzelfde behoort genomen te worden, waardoor men vanzelf nadert tot hetzelfde kaliber en hetzelfde projectiel. Maar nu de geëischte minimum V° van 275 M. Deze kan ook bij een projectielgewicht van 6 of 6.5 K.G. bereikt worden; 2) maar ook dan kan de uitwerking der bergartillerie nog niet zijn: als het kan die der veldartillerie op zijde strevende Hiertoe is ten eerste de geëischte minimum grootste tempee- ring voor den G.K. van 3500 M. te geringwaar die bij modern veldgeschut bedraagt 5500 a 6000 M. 3). Hoeveel de geëischte maximum-tempeering der G.K. voor het nieuwe veldgeschut voor Indië zal bedragen, werd niet bekend gesteld, maar daar wij niet tegenover ons eigendoch tegenover anderer geschut geplaatst zullen worden, zullen wij met dier schootsverheden rekening moeten houden en een gemid delde van 5500 M. aannemen. Wij moeten dus voor de verwapening van de bergartillerie van het Indische leger hebben een gedragen kanon uitgerust met een projectiel als het veldkanon, dus van hetzelfde kaliber en met een grootste tempeering van den G.K. van 5500 M. Aan deze eischen kan zelfs het; modernste bergkanon niet voldoenomdat de hiertoe benoodigde mondingsenergie daarbij niet kan bereikt worden. 1) In de ontworpen eenheids-projectielen en in de nieuwste G.K ook die vanKrupp zijn de vul kogeltjes van 9 gram. 52Het nieuwe Russische bergkanon 75 m.M. heeft een projectielgewicht van 6.5. K*G.» Yo. van 288 M., het Japansche, Arieaka, 6 K.G. en 275 M., Ehrhardt 6.5 K.G. en 275.M. 3) Zie Tabel 7 van het Wetenschappelijk Jaarbericht 1906-1907 van de Yereeniging ter Beoefening van de Krijgswetenschap. Het Rederlandsche veld-kanon heelt een projectiel van 6 K.G., een Yo. van 500 M. en een grootste tempeering van 5500 M.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 220