204: Geëischt Veldkanon. Geëischt Bergkanon. Kaliber 7.5 c.M. 7.5 c.M. Projectielgewicht. 6 a 6.5 K. G. 6 a 6.5 K. G. Aanvankelijke Snelh. 500 M. 400 M. Aantal draagdieren hoogstens 6 groote. v/h. stuk Wat betreft andere gestelde eischen: dikte schild 4.5 m.M., radbandbreedte 5.5 m.M., hieraan werd door ons reeds tegemoet gekomen namen wij zelfs een radbandbreedte van 6 a 6.5 m.M. aan, echter bij een middellijn rad van 67.5 c.M. Nu wordt geëischt een radhoogte van 80 c.M., een eisch, die weer in botsing komt èn met de zoo zeer gewenschte grootst mogelijke uitwerking van het schot, èn met het gewilde gemid delde minimum-gewicht der draaglasten, aangezien de raden zwaarder worden, met het oog op den modernen eisch, volkomen stilstand van den vuurmond bij het schot, bij een groote mon dingsenergie, dus grootst mogelijke uitwerking, de affuithoek zoo klein mogelijk moet zijn, de affuitstaart, bij hoogere radhoogte en daaruit voortvloeiende hoogeren asstand, langerde lasten daardoor zwaarder moeten worden. Motieven, welke geleid hebben tot het aannemen dier rad hoogte, werden niet vermeld. Wel had het uitgezonden proef- geschut deze radhoogte. Evenwel als deze radhoogte een onafwijsbare eisch i-s, kan de geyvichtsvermeerdering tot een uiterste minimum beperkt worden, door het kanon te doen rusten op een tweemaal rechthoekig omgebogen as, waardoor de affuithoek klein wordt en eene lage lig ging van het zwaartepunt verkregen wordt, hetgeen aan de stabili teit ten goede komt. Of aan den eisch: eene spoorbreedte van minder dan 83c.M., minimum 75 c.M. kan worden voldaan is nog een open vraag. Bij een lage ligging van het zwaartepunt zal de stabiliteit wel gewaarborgd zijn, maar om groote schootsverheid te kunnen 1) Vide het Vergelijkend Overzicht blz. 821 bij het artikel: „Draagbaar Veldgeschut."

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 222