205 bereiken, zal het kanon ook bij de kleine zijdelingsche richtingen op de as, bij vuur op grootere afstanden bij den terugloop tusschen de affuitwangen terugloopen, moeten de zijwangen hiervoor verder uit elkaar staan. Evenwel ook hieraan zal getracht worden tegemoet te komen. Ons project heeft een spoorwijdte van 90 c.M. Het gemiddelde der spoorbreedten, volgens Tabel 12 van het Wetenschappelijk Jaarbencht 1907- 1908 is echter 85 c.M. Zooals gezegd, de Volksvertegenwoordiging wenscht vrije mededinging, de Minister van Koloniën is hiertoe geneigd, alleen 's Ministers ambtenaren namen nog niet dit „onbevangen standpunt in. v,™ Zooals uit het voorgaande blijkt, zijn de Indische eische voor zoover zij werden bekend gesteld en zooals wij aantoonden, niet scherp omlijnd, is de eene eisch in wederspraak met den andere, spreekt er een hinken op twee gedachten uit. Aangezien ons echter deze gegevens zijn medegedeeld om: de mogelijkheid om tot een voldoende licht doch ballistisch bijzonder hoogstaand bergkanon te geraken," willen wij daartoe van onzen kant met alle kracht en naar beste vermogen mede werken. Welk standpunt door het Indische Legerbestuur tegenovei ons project „Draagbaar Veldgeschut" werd ingenomen, werd ons niet bekend. Evenwel uit het vorenstaande kan afgeleid worden, dat men voor wat de verwapening der berg- {gedragen) artillerie betreft wel onzen weg uit wil. Skoda heeft, zooals gezegd, een proefkanon vervaardigd naar mijn oorspronkelijk ontwerp, dat gebaseerd was op het naar Indië uitgezonden proefgeschut. Het uitgezonden proefgeschut heeft blijkbaar niet geheel voldaan. Om dezelfde redenen zal dan ook het proefkanon niet ongewijzigd voor Indië geschikt zijn. Vroeger schreven wij reeds hieromtrentx) „Hoewel wij uitgingen van het grondidee „speciale vuur monden voor N. I." kon dit standpunt niet behouden blijven, omdat de firma meer voelde voor een algemeenook in andere koloniën onder dergelijke omstandigheden te bezigen type, en niet 1). Draagbaar Veldgeschut. I. M. T. 1906 II blz. 734.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 223