206 - kon ingaan op een project dat alleen voor N. I. geschikt zou zijn en dus slechts in beperkte mate toegepast zou kunnen worden. Evenwel het draagbaar kanon van 7 c.M. L 17 voor Koloniën zal, behoudens eenige wijzigingen in détails, welke wij in hoofdzaak zullen aangeven, ook voor het veldleger in N. I. geschikt zijn. Het streven van de firma is geworden om, aan de hand van ons project, te komen tot een vlakbaanvuurmond, die overal te bezigen zal zijn, waar of niet over trekkracht van voldoende capaciteit voor het transport van moderne vuurmonden beschikt kan worden, dan wel wegen of terrein niet geschikt zijn voor den opmarsch van bereden veldartillerie. Om thans voor mededinging in zake de verwapening van de berg-artillerie van het Indische leger met gedragen artillerie in aanmerking te kunnen komen, zal Skoda een nieuw proefkanon naar de vroeger reeds en nu hiervoor wederom aangegeven beginselen, wenschen en eischen moeten vervaardigen. De Handelingen der Staten-Generaal worden ook in het Bui tenland gelezen, getuige de in de buitenlandsche tijdschriften er uit voorkomende uittreksels en overzichten De eigenaardige, eenzijdige en bevoorrechte wijze waarop het voorstel tot leverantie van het materieel voor de verwapening der bereden artillerie van het Indische leger gedaan is en de wijze waarop het behandeld werd, kan ernstigegoede firma's niet anders dan afschrikken. Bij een zoo geprononceerd geporteerd zijn voor het Kruppsche materieel, moeten zij vreezen voor een niet onbevangen, doch bevooroordeeld onderzoek van haar materieel. Hierbij komt, dat de leverantie betrekkelijk gering is, daar b. v. wat Skoda betreft voor bewapening met het gedragen kanon alleen de öerp-artillerie in aanmerking mag komen, en het der firma wellicht niet der moeite waard is, zich hiervoor in te spannen. Toch vermeenen wij hierin dan niet te mogen berusten. Onzen persoonlijken invloed zouden wij wenschen aan te wenden om de Skodawerke er toe te brengen een nieuw proef kanon te vervaardigen en hiermede in „vrije" mededinging uit te komen. Is Skoda hiertoe niet geneigd, omdat de firma vreest, dat

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 224