Luitenant Generaal b, Smart, In [Hemoriam. Op den 16den Januari 1309 overleed te 's Gravenhage op 62 jarigen leeftijd, de in 1900 afgetreden Commandant van het Leger en Chef van het Departement van Oorlog in Nederlandsch- Indië, L. Swart, een man, die aan grooten eenvoud, oprechtheid en bekwaamheid paarde, die, zonder steun en zonder oogen- dienst, door eigen kracht en geestesgaven tot den hoogsten sport op den militairen ladder in Nederlandsch-Indië geklommen was. Op 16 jarigen leeftijd bij het Instructie Bataljon te Kampen in dienst getreden, ontving hij zijn militaire opleiding aldaar, en werd, in Augustus 1867, tot 2e Luitenant der Infanterie bij het Nederlandsche leger benoemd en daarbij in Aug. 1871 tot lste Luitenant bevorderd. Reeds spoedig bleek, dat hij niet tot degenen behoorde, die in het gewone gareel van den dienst wilden loopen. In October •1872 werd hij namelijk bij de Applicatie-school te Breda en in October 1873 bij de stafschool, latere krijgsschool voor officieren, gedetacheerd. Het examen voor de stafschool was zeer zwaar, weinige uitverkorenen slaagden dan ook daarin, en was het voor een officier, afkomstig van het Instructie-Bataljon, waarbij niet zoo veel zorg aan de theoretische vorming kon worden gewijd, destijds een waagstuk dat te ondernemen, maar zijn vertrouwen in eigen kracht en studiezin deden hem slagen. Alhoewel het, aan eene opleiding bij de stafschool ver bonden voorrecht, om bij welslagen onmiddellijk tot kapitein te worden bevorderd, hem niet ten deel viel, daar tijdens zijne detacheering die school in een krijgsschool voor offi- 1 M. T. 1919. 14

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 231