210 eieren werd gewijzigd, waaraan dat voorrecht niet werd toegekend, geschiedde zijn overgang van het Nederlandsche naar het Nederiandsch-Indische leger, in Januari- 1877, in rang en anciënniteit, zoodat hij spoedig na zijn aankomst in Indië, in Mei 1877, tot kapitein bevorderd en bij den gene ralen staf ingedeeld werd. Aanvankelijk bij het Hoofdbureau van dien Staf werkzaam wachtte hem hier reeds spoedig, namelijk in Januari 1878, een opdracht, die hem de eerstvolgende jaren geheel in beslag nam, namelijk de militaire verkenning van het eiland Java, met het oog op eene actie tegen een buitenlandschen vijand, een arbeid, dien hij met zijne gewone nauwgezetheid verrichtte, in vereen i- ging met den Majoor van den Generalen Staf A. W. R. Gey van Pittius en de Kapiteins van dien Staf F. Pompe van Meerder- voort en C. Deijkerhoff, doch waarbij hij het eindrapport stelde. Een arbeid, die een schat van militaire gegevens opleverde, en, alhoewel thans eenigszins op den achtergrond geraakt, don samensteller als een buitengewoon bekwaam Stafofficier deed kennen. Niet lang nadat dit werk geheel gereed was, namelijk in 1883 ging de Kapitein Swart als Chef van den Staf over naar het Gouvernement van Atjeh en Onderhoorigheden, en niettegen staande hem tot nu toe alle ervaring van Indische krijgsver richtingen vreemd was, voldeed hij in die zeer verantwoordelijke betrekking zoodanig, dat hij achtereenvolgens voor de expeditie' naar Tenom, in 1884, eene eervolle vermelding verkreeg, en voor zijne verrichtingen in Atjeh, in 1886, tot Ridder der 4e Klasse van de Militaire WillemsOrde werd benoemd. Daarop als Chef van den Staf overgeplaatst naar de 3e Mili taire Afdeeling op Java, werd Swart in 1887 tot Majoor be vorderd en commandeerde nu achtereenvolgend het 7e en het 9e Bataljon, waarna hij in 1889 als Overste bij het toen pas opgerichte Hoofdbureau van het Wapen der Infanterie overging. Hier maakte hij zich vooral verdienstelijk door voor het eerst een op een rationeelen grondslag samengesteld reorganisatieplan voor zijn Wapen samen te stellen, welk plan spoedig daarop tot uitvoering is gekomen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 232