- 216 - beleg langer, dan valt de schuld ervan op den veldheer, wiens taak dan is om zijn ijver en opmerkzaamheid te verdubbelen en een voorbeeld te nemen aan de waakzaamheid, de hardnek kigheid en den ijver der mieren. Indien een generaal over meer troepen heeft te beschikken dan zijn tegenstander, zoo zal hij hem geheel insluiten of van verschillende kanten tegelijk aan vallen; heeft hij er minder dan zal hij zich verdedigen met gebruikmaking van het terrein en het slag leveren vermijden Wie tot legerhoofd is aangesteld, is de steunpilaar van den staat; is hij zooals hij behoort te zijn, dan zal het rijk zich er wel bij bevinden; in het tegenovergesteld geval door hem lijden, ja ten gronde kunnen gaan. Een generaal zal op de overwinning kunnen rekenen, mits hij de volgende vijf eigenschappen bezit: Kunnen beslissen wanneer een slag geleverd dan wel vermeden dient te worden; zooveel mogelijk voordeel weten te trekken van zijn meerder heid c. q. minderheid; tegen soldaten even vriendelijk zijn als tegen zijn onderaanvoerders; van zoowel onvoorziene als voor ziene omstandigheden partij weten te trekken; bij alle bevelen ervan overtuigd zijn, dat de vorst ze goed zou keuren. Wat het onderhoud der troepen betreft, de veldheer zelf zal hare verpleging tot in details nagaan; hij zal bekend dienen te zijn met de gewichten en de prijzen, hoeveel man en paard gebruiken, van waar en langs welke wegen hij het benoodigde kan betrekken. Hij zal maatregelen treffen zoowel in't openbaar als in 't geheim, zoowel met geweld, indien zij met spoed tot uitvoering dienen te worden gebracht, als met list, wanneer de uitvoering langere voorbereiding vordert. Een goed veldheel' zal niet slechts de bewegingen van zijn eigen troepen weten te leiden, doch dient invloed te kunnen uitoefenen op de bewegingen van zijn tegenstander en wel zoo danig, dat laatstgenoemde wordt uitgelokt tot een aanval waarvan hij voordeel-verwacht, doch die hem in onze handen voert. Zoowel legerplaats als slagveld dienen met zorg gekozen te worden; een goed veldheer laat zich nooit een slag aanbieden, hijzelf biedt hem aan in een terrein, dat hij zelf uitgezocht heeft en waarheen hij zijn tegenstander middels troepenbewe gingen gelokt heeft. Een vijand die in goede orde terugtrekt,

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 238