217 - dient men voorzichtig en niet te ver te volgen en hem daarna niet in eene verschanste stelling aan te vallen. Zijt gij zelf zwak, verschans u Iaat de vijand zich vermoeien met aanvallen zonder succes, verzwak hem door uitvallen op juiste tijdstippen. Houd uw troepen bijeen opdat zij elkaar wederzijds steunen kunnen; begaat de vijand de fout om zijne troepen niet bijeen te houden, werp u Jan met de geheele macht op zijne verspreide afdeelingen en versla ze afzonderlijk. Dat is de manier om met een klein leger eene overwinning op een sterkeren vijand te behalen. Misleid den vijand steeds omtrent het aanvalspunt, zoodat hij zijne krachten zal verdeelen om zich overal tegen een aanval te vrijwaren; werp u dan met de gezamenlijke macht op één punt zijner stelling, zoo zult ge zeker zijn van den goeden uitslag; de gevolgen van eene nederlaag zijn moeielijk te boven te komen. Regel uwe bewegingen zóó, dat ge den vijand op het vastgestelde uur aantreft en hem dan aangrijpen kunt; tracht hem van zijne reserves af te snijden en te ver hinderen, dat de eene vleugel den anderen te hulp komt. Een te groot leger heeft nadeelen, een klein goed gedisciplineerd onder een bekwaam veldheer is onoverwinnelijk, doch de minderheid aan troepen dient vergoed te worden door betere bevelvoering. Sla de houding uwer troepen opmerkzaam gade. Alles hangt van haar af; tijd en omstandigheden werken op haar in; menig leger, dat eene schitterende overwinning bevochten heeft, zou geslagen zijn, indien het één dag vroeger of eenige uren latei- slag geleverd had. Het tijdstip van den aanval kan men kiezen, wanneer de troepen van den tegenstander verzwakt of vermoeid zijn; ontwijk een strijd op leven en dood; wanneer de geslagen vijand op eene hoogte terugtrekt, volg hem niet. Als ideaal van ieder Chineesch staatsman en veldheer geldt nog heden de in 181 n. Chr. geboren Chu Ko Liang, beter be kend onder zijn tweeden naam van Kung Ming, die onover troffen genoemd wordt in wijsheid, takt, trouw en dapperheid; zijne schranderheid en listen worden in proza en poëzie ver heerlijkt; hij vormt de hoofdpersoon van meer dan een dozijn dramatische gedichten. Vele zijner daden schijnen ons toe meer gelukte aanslagen te zijn van een romantisch aangelegden vrij-

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 239