5 Is er op eenig punt kans van overwicht te krijgen, als al die commando's op eigen houtje zwerven en doen wat ze willen. Nogmaals, we hebben veel gewonnen door de ontwikkeling van de zelfstandigheid der onderaanvoerders, doch we kunnen organisatie en leiding van onze verdediging niet ontberen. En die leiding moet des te krachtiger zijn, hoe meer er kans bestaat op ongewenschte versnippering. Onze terreinen werken die in de eerste plaats in de hand en onze nationale trek om niet dadelijk te gehoorzamen in de tweede plaats. Daarom is een ij zere, vooral moreele tucht een hoofd vereischte. Brigade-verband, oefeningen tegen een B. V., hoogere troepen - leiding, ziedaar een aantal woorden, die helaas o zoo verkeerd worden opgevat en waaraan een absoluut verkeerde beteekenis wordt gegeven. Zoo lucht in het Bataviaasch Nieuwsblad van 22 December j.l. „Een Oud Krijgsscholier" zijne ergernis over het pas een jaar geleden opgerichte brigadeverband, dat alleen in naam zoo heet, in werkelijkheid er niets op lijkt en inderdaad de hegemonie der wapenchefs heeft gevestigd. Politiewerk van het Leger op de Buitenbezittingen wordt aangeprezen als de eenig zaligmakende vechtwijze en stellingen verkondigd, geschikt om een lichtgeloovig, weinig doordenkend publiek mee te sleepen, doch die den man van ernstig nadenken het hoofd doen schudden over de bedenkelijke verhoudingen, die een dergelijke polemiek begint aan te nemen en die er op gericht is, stelselmatig alle vertrouwen in het beleid van het Legerbestuur en in onze Landsverdediging weg te nemen. Het ligt buiten dit bestek, dat stuk te behandelen, omdat het meer een persoonlijke aanval is, dan een strijd voor alge- meene belangen. Toch zullen we enkele zinnen curiositeitshalve aanhalen. De brigade-indeeling is gevaarlijk omdat: Blijkens de resultaten der laatste jaren Het Brigadever band bestaat pas een goed jaar, heeft op de oefening van den de individueele geveclitswaarde van den man, afkomstig uit liet brigade- verband, blijkens de resultaten der laatste jaren, gebleken is sterk vermin derd te zijn tegenover den I. V.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 23