220 Het bevel over het leger gaf hij over aan Chiang Wei en hij gelastte verder dat, mocht na zijn dood nog slag geleverd worden, een houten beeld van hem, Kung Ming, te midden van zijn lijfwacht op zijn strijdwagen geplaatst zou worden en dat deze wagen aan het gevecht zou deelnemen; dat hij zon der plechtigheden in een aarden graf wenschte begraven te worden en dat er geen offers mochten worden gebracht. On middellijk daarop stierf hij in 't jaar 236 en Sze ma i, die bericht kreeg van zijn dood, liet onmiddellijk de troepen opruk ken doch zoodra hij zag, dat de strijdwagen van Kung Ming kwam aanrijden, meende hij zijn tegenstander in persoon te nerkennen en trok daarop met zijn leger af. \olgens eene andere lezing moet Kung Ming op zijn doodsbed aan Chiang wei gelast nebben om na zijn dood een tempel op te richten, waarbinnen een klein boek dat hij hem overhandigde, moest verborgen worden in een beeld van klei Vóór het beeld moest een groote magneetsteen met tegels overdekt, worden ingegraven. Korten tijd nadat deze bevelen waren volbracht, vvei d deze tempel ontdekt door soldaten van Sze ma i, die zich bij ontvangst van dit bericht haastte om, gedeeltelijk uit ach ting voor zijn tegenstander, gedeeltelijk uit nieuwsgierigheid, den tempel binnen le treden en geknield voor het beeld zijne gebeden te verrichten. Toen hij wilde opstaan, bleef hij, van wege zijn ijzeren pantser, aan den grond gekluisterd en kon slechts met moeite opstaan. Om deze reden vertoornd, beval hij het beeld te vernielen. Toen de soldaten daarmee bezig waren ontdekten zij het boek, dat er binnen verborgen was en brachten het hunnen veldheer, die het gretig aannam daar hij meende nu den sleutel tot Kung Ming's tooverkunst ontdekt te hebben. Het boek open slaande vond hij op de eerste bladzijde slechts zijn eigen naam, waardoor zijn nieuwsgierigheid nog meei geprikkeld werd, bladerde verder doch moest, daar de bladeren aan elkaar kleefden, iedere maal opnieuw zijn vinger nat maken om beter te kunnen omslaan. Nadat hij 100 maal zijn vinger aan den mond had gebracht, drong het vergif, waarmee de bladeren aan elkaar waren geplakt in zijn bloed, zoodat hij korten tijd later stief. H oe het voorbeeld van Kung Ming op zijn landslieden

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 242