223 Eert en acht uwe oudere zusters. Weest verdraagzaam jegens alle lieden. Onderwijst uwe kinderen en jongere broeders. Beoefent den landbouw met nauwgezetheid. Maakt u het boogschieten te paard en te voet in de hoogste mate eigen. Weest spaarzaam. Onthoudt u van bedwelmende dranken. Mijdt het spel. Vermijdt alle geschillen en vechtpai tijen. Dat ook den soldaten aanbevolen werd om alle aandacht aan den landbouw te wijden, vindt hare verklaring in het feit dat aan de soldaten in de nabijheid van Peking landerijen werden toebedeeld, waarvan de opbrengst voor een deel moest dienen tot persoonlijk onderhoud, voor een ander deel tot dekking dei" uitgaven' hunner krijgsafdeeling. Het boogschieten werd vrij geregeld beoefend doch heeft sedert een 15-tal jaren plaatsge maakt voor het schieten naar de schijf. Waarschuwingen tegen spel en drank schenen in China al even noodzakelijk te zijn als elders. Het eerste samentreffen met Europeesche troepen in den zoogenaamden opiumoorlog (1841-1842) had den Chineezen de overtuiging moeten schenken, dat hunne geheele militaire orga nisatie slecht was Wel is waar dient erkend te worden, dat enkele hoogere bevelhebbers als Generaal Chinhwaching, die met wonden bedekt aan de Wusungrivier sneuvelde en ook de Mandsjoestroepen, waarmede de Engelschen eerst bij Chapu later bij Chinkiang streden, moed toonden, doch over het geheel lieten de aanvoering en de dapperheid der troepen veel te wenschen over. Omtrent de gebeurtenissen tijdens de verove ring van Chinkiang bericht de kapitein Granville Loch, dat de Chineesche en Mandsjoestroepen gedurende den ganschen dag zulk een stoutmoedige dapperheid toonden, dat zij de hoogste achting der Engelschen verwierven. Personen uit de hoogere klassen konden zich zelve zoo weinig met de gedachte dei- nederlagen verzoenen, dat zij den hongerdood of zelfmoord ver kozen boven gevangenschap. Aan voorbeelden van persoonlijken moed ontbrak het geenszins; zoo verdedigde een mandarijn

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 245