met 30 soldaten de muren van Chinkiang tegen een aldaar voortdringende stormcolonnetoen een salvo zijne soldaten verstrooid had, drong de aanvoerder door tot vlak voor de bajonetten, schoot a bout portant zijn geweer af, greep 2 grenadiers en stortte zich met hen over de borstwering naar beneden. Luitenant Ouchterlony deelt mede, dat eene afdeeling van 3 a 400 Mandsjoes zich gedurende het gevecht bij Chapu in een' tempel genesteld had en daar de aanvallen der Engelschen afsloeg; nadat de tempel met artillerievuur was bestookt en met behulp van een' zak kruit een bres in de muren was gemaakt, werd een 2 de aanval afgeslagen Eerst nadat opnieuw eene bres was gemaakt, gelukte het den Engelschen binnen te dringen. Van de verdedigers waren nog slechts 60 grootendeels zwaar gewonden, die tot het laatste oogenblik met grooten moed en kalmte hadden stand gehouden, in leven. Dezelfde ooggetuige bericht, dat bij de bestorming van Chin kiang ongeveer 3000 Mandsjoes even voortreffelijk tegen 3 Engelsche brigades gestreden hebben en dat de bevelhebber Generaal Hailing zich na de nederlaag zijner troepen naar het hoofdkwartier begaf, zijn archief en hout om zich deed ophoopen en zichzelf levend liet verbranden. Op eenzelfde wijze handelde 20 jaar later de Chineesche commandant van Kaschgar, die zich zelf met zijne familie en de voornaamste officieren in de citadel in de lucht liet vliegen om niet gedwongen te zijn zich aan de belegeraars over te geven. Van het Mandsjoes garnizoen te Chinkiang, dat met vrouwen en kinderen 6000 koppen telde, waren na de inname nog hoogstens 500 personen in leven. Gedurende den loop van den geheelen veldtocht tegen de rebellen, bleek het den Chinee- zen niet aan militaire flinkheid te ontbreken; op meer dan één plaats sloegen de Taipings de stormaanvallen der Europeesche troepen af, terwijl op andere plaatsen de door Taipings verde digde plaatsen met groote dapperheid door de gedisciplineerde Chineesche troepen werden genomen. Voor Manjao viel de Fransche admiraal Protêt, bij de bestorming van Ningpo de Fransche zeekapitein Kenny en de aanvoerder der Engelsche stormcolonne Cornewall. Bij den stormaanval op Taitsang, welke werd afgeslagen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 246