228 invoering over te gaan in dit opzicht althans vrijwel onmogelijk schijnen te zijn. Gaan wij dan thans na wat men op dit gebied reeds verkregen heeft. Reeds vroeger werden door verschillende technici zoo als Phelps, Smith, Brown, Edison, Gilhland en anderen pogingen aangewend om door middel van electriciteit de veiligheid bij het spoor wegverkeer te verzekeren. Hoewel zij op meer of minder gunstige resultaten konden bogen, bleek toch, dat hunne uitvindingen niet geschikt waren voor een algemeene uitgebreide practische toepassing. Beter schijnen de inrichtingen van de „Gesellschaft für drahtlose Telegrafie" systeem Professor Braun en Siemens Halske A. G. daartoe de gelegenheid aan te bieden. Bij deze proeven, die op de 20 K.M. lange militaire spoorweg- baan Marienfelde-Mahlow-Rangsdorf-Zossen en op initiatief van kolonel von Boehn onder leiding van den ingenieur R. J. Schmidt van de Braun-Siemens-Maatschappij plaatsvonden, werden voor het eerst de bij de draadlooze telegrafie gebruikelijke snelle trillingen gebruikt tot het overdragen van de door een in een in beweging zijnden trein opgesteld toestellenstation afgegeven Morse-teekens door middel van een luchtgeleiding op de langs de baan loopende telegraafdraden. Yan deze telegraafdraden werden de teekens door horizontaal aangebrachte luchtgeleidingen, die zich op het afzonderlijk staande station bevonden, weer afgeno men en in telegrafische teekens omgezet. De luchtgeleiding van het rijdende station was, evenals vroeger de treklijn, in den vorm van een buigbaren kabel aan porseleinen isolatoren langs den spoortrein bevestigd en met de in een dei- wagons ondergebrachte afzend- en ontvangtoestellen verbonden. Deze waren wederom door middel van de raderen aan de rails aangesloten en zoodoende werd de verbinding met de aarde ver kregen. Op het vaststaande landstation waren de luchtdraden, eveneens geïsoleerd en in tegengestelde richting verloopend, tus- schen de telegraafdraden aangebracht. De golven, die hierbij gebruikt werden, hadden een lengte van ongeveer 200 M. De voordeelen van deze inrichting zijn de volgende: door de telegraafdraden worden de electrische golven bijeengehouden en daarlangs voortgeleid, zoodat slechts met een betrekkelijk ge ringe schadelijke spreiding rekening moet worden gehouden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 250