229 De aldus opgewekte en voortgeleide golven werken door in ductie op den luclitgeleider van den rijdenden trein. Het om gekeerde geldt voor de in den trein aangebrachte afzendinrichting. Een ander aanmerkelijk voordeel bestaat in het feit, dat de inrichting binnen tamelijk wijde grenzen vrij is voor storingen, terwijl zelfs in de nabijheid aanwezige afzendstations met loodrechte luchtgeleiders niet in staat waren, storingen te weeg te brengen. Ook atmosferische ontladingen konden, zooals bij latere proeven ook thans weer gebleken was, geen storing in het leven roepen in den draadloozen veiligheidsdienst. Hoewel de toenmaals gebezigde intensiteiten slechts gering waren, kon tot op ongeveer 10 K.M. zonder bezwaar de Morse toestel aangewend worden, zoodat een trein, die op bovenge noemde lijn Marienfelde-Zossen reed, voortdurend over die 20 K.xM. met een der beide draadlooze stations Mahlow of Bangsdorf in verbinding bleef staan. Op deze beide ontvangststations vond bij de bedoelde proeven een verdere directe verbinding en over draging der teekens op de toestellen der spoorweg-telegraaf- geleiding plaats, waarbij dus een uit den rijdenden trein afge zonden telegram naar een willekeurig station van de spoorweg- telegraaf doorgezonden kon worden zonder dat het eerst behoefde te worden overgetelegrafeerd. Men verwachtte indertijd, dat vooral bij het gebruikmaken van grootere energie bij het afzenden storingen zouden plaats vinden in het gewone spoorweg-telegraaf-verkeer, wat echter in geen enkel opzicht het geval was; daarentegen werden in den beginne wel storingen waargenomen door de openingsvonken der telegraaf-toestellen bij het overdragen der op de stations opgenomen telegrammen in de ontvangst-toestellen van het draadlooze station. Dit bezwaar kon echter door het inschakelen van enkele toestelletjes, waardoor de openingsvonken niet meer voorkwamen, opgeheven worden. De hierboven in het kort beschreven inrichtingen zijn in de jaren 1903 tot 1905 voortdurend in gebruik geweest en hebben gedurende dien tijd uitstekend voldaan. Zij zijn daarna gede monstreerd geworden, waarbij de Ministers van Oorlog en van Openbare Werken, alsook een groot aantal officieren van den Generalen Staf en de „Verein für Eisenbahnkunde" tegenwoordig

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 251