230 waren. Van de bij deze demonstratie verkregen resultaten vinden wij in de „Zeitung des Vereins Deutscher Eisenbahn- Verwaltungen" van 8 April 1903 het volgende verslag: „Over het verkeer tusschen rijdende spoortreinen en de stations door middel van draadlooze telegrafie zijn reeds sedert langen tijd op den Koninklijken Militairen Spoorweg proeven genomen. Gedurende den rit werd door een voortdurende berichtwisseling met de stations Rangsdorf en Zossen het bewijs geleverd, dat de electrische verbinding tusschen die stations en den trein een blijvende, niet onderbrokene, was en dit werd namelijk dooi de volgende zaken duidelijk gemaakt. Tusschen Rangsdorf en Zossen werd veronderstellende, dat er een ongeluk gebeurd •was de trein door trekken aan de noodrem tot staan gebracht en van den trein uit naar het naastbij zijnde, 7 K.M. achter Zossen gelegen machinestation Rehagen-Clausdorf een bericht gezonden, dat er een hulpmachine naar Zossen moest worden tegemoetgezonden. Door een ander telegram werd aan het station Berlijn de opdracht gegeven een hulptrein na te zenden, die op den terugweg te Marienfelde moest worden aangetroffen. De hulpmachine bevond zich dan ook reeds bij het voortzetten van de reis te Zossen en bij de terugreis werd de uit Berlijn ontboden hulptrein met de wagen van het Roode Kruis en de snel opgeroepen officieren van gezondheid te Marienfelde aan getroffen. Vóór het binnenrijden in het station Zossen, waar het binnenkomstsignaal op „Halt" stond, werd door middel van de draadlooze telegrafie bij den stationschef geïnformeerd: „Waar om niet binnenrijden"? Het antwoord was, dat het signaal defect was en dat de trein zonder signaal kon binnenrijden. Ook op den terugweg werd de telegrafische gemeenschap met de langs de baan liggende stations voortgezet. De aanwezigen verkregen uit de verschillende op voortreffelijke wijze gelukte proeven de overtuiging, dat men hier te doen had met eene uitvinding, die in den veiligheids- en ongelukkenmeldingsdienst op de spoorwegen, de meest zegenrijke werking zou kunnen verrichten". Andere gezichtspunten waren van grooten invloed op de proeven, die in Februari 1906 op initiatief van Dr. Scholl te München, en van de „Gesellschaft für drahtlose Telegraphie System Tele-

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 252