231 funken" onder leiding van den ingenieur Weege op de „Königlichen Preussischen Staats-Eisenbahn, de lijn Berlijn-Beelitz-Heilstfit- ten en door de „Königliche Bayerische Staatsregierung" genomen werden. Door deze proeven moest een volkomen zekere, zoo eenvoudig mogelijke en voornamelijk door leeken te bedienen inrichting verkregen worden, waarbij slechts één wagen benoodigd zou zijn, die in het normaalprofiel paste, en alleen diende om te ontvangen, waarin de van een alarmbel voorziene ontvangst toestel zoodanig moest worden aangebracht, dat zij gemakkelijk uitgenomen kon worden en in de gegeven gevallen eenvoudig onderzoek mogelijk maakte. Er mocht geen Morse-schrijftoestel bij gebruikt worden, doch een gewone signaalklok, die in bepaalde teekens (signalen) luidde, zooals bijv.: „Halt! langzaam rijden! doorrijden! enz. Voorts moest er met een zoodanige hoeveelheid energie gewerkt worden bij het seintoestel, dat men over de geheele lijn steeds verzekerd kon zijn van een ongestooid werken der toestellen. Daar nu in Duitschland de grootste afstand tusschen 2 stations ongeveer 18 K.M. bedraagt, moest de ont vangtoestel dus nog op een afstand van 9 K.M. zeker werken. Verder moest met het oog op moeielijkheden en lastveroorzaking in het bedrijf bij het rangeeren, een in den vorm van een treklijn samengestelde luchtgeleiding vermeden worden en in de plaats daarvan een luchtgeleidingsinrichting uitgedacht worden, die vast op het dak van één wagon werd aangebracht, niet behoefde te worden afgenomen, en bij den grootst mogelijken eenvoud steeds direct tot gebruik gereed was en gemakkelijk onderzocht kon worden. De bij bovengenoemde proeven verkregen resultaten waren dermate bevredigend, dat de Pruisische Minister van Verkeer Breitenbach zich persoonlijk interesseert voor deze zaak, zoodat gevoegelijk aangenomen kan worden, dat op de Pruisische spoor wegen in deze veel omvangrijker proeven zullen worden gedaan. 1. Beschrijving der proeven, schakelings-inrichiing enz. Het afzendstation was in het wachthuis No. 22 op de lijn Berlijn-Sangershausen opgesteld, het ontvangstation bevond zich in een uit vier wagons bestaanden trein, welke door de spoorweg-

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 253