234 Een tusschen geef- en ontvangststation liggende brug oefende in tegenstelling met berichten daaromtrent uit Amerika, geen merkbaren invloed uit De tot voor korten tijd verkregen resultaten hebben aange toond, dat een duurzaam en volkomen zeker radiografisch ver keer voor doeleinden betreffende den spoorwegveiligheidsdienst tot op een afstand van 12 K.M. tusschen sein- en ontvangst toestel met de beschreven inrichtingen gewaarborgd is en dat de bediening zelve door weinig geoefende manschappen ver richt kan worden. Ook in het geval, zooals dat onder andere in berglandschappen kan voorkomen, dat de telegraafdraadleidingen zich boven 20 tot 40 M. (al naar gelang van den afstand tusschen sein- en ontvangsttoestel) van de rails verwijderen, kan een ongestoorde teeken-overbrenging verkregen worden, wanneer men op die plaatsen één of twee dr iden op stangen zoo dicht mogelijk nabij de ontvangstgeleiding brengt en deze draden op de plaat sen, waar de telegraafdraden de rails weer voldoende naderen, nog over een lengte van ongeveer 30 M. onder de telegraaf draden laat doorloopen. Tengevolge van de zoo beslist gunstige resultaten bij deze proeven verkregen, besloot de „Königlich Bayrische Staatsbahn- Verwaltung" dit nieuwe middel tot verkrijging van grootere veiligheid op de spoorwegen met betrekking tot zijn bruikbaar heid alsook met het oog op de uitbreiding van zijn toepassing aan een nader onderzoek te onderwerpen. Als plaats voor het onder zoek werd de lijn München-Futzing-Murnau gekozen. De om standigheden waren door den aanleg van het station Futzing, alwaar drie verschillende banen elkaar snijden, alsook door lijnen, die zich van de hoofdlijn afbuigen, wel is waar veel moeielijker dan de hiervoren vermelde, doch ook hier voldeed de door de „Gesellschaft für drahtlose Telegraphie" aangebrachte inrichting, waarbij voor het opteekenen der aankomende teekens een Morse-schrijftoestel gebruikt werd, zoodat niet alleen, zooals oorspronkelijk beoogd werd, een signaal voor de wijze van rijden gegeven werd, doch ook een reeks van andere voor den spoorwegveiligheidsdienst vereischte teekens overgezonden kon den worden. Hierop heeft de Beiersche Minister van Verkeer een

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 256