Bijlage. OpgsDe Dan uitkomsten naar aanleiding Dan onderzoekingen op het gebied der Draadlooze Telegrafie, Naar aanleiding van een door ons ontvangen schrijven van de „Gesellschaft für drahtlose Telegraphie m. b. H. System Telefunkeri' is het ons mogelijk in dit" artikeltje een staatje te geven van de maximum-afstanden waarop twee schepen nog draadloos met elkander in verbinding verbleven en berichten konden overzenden. Door de Maatschappij werden naar aanleiding van in de pers herhaaldelijk voorkomende berichten over de groote afstanden waarop de handelsschepen met elkander correspondeerden, proeven genomen. Zij gelastte hare op die schepen dienst doende tele grafisten zoolang mogelijk met elkaar in verbinding te blijven, opdat zoodoende het vermogen der aldaar gebruikt wordende kleine stations onbetwistbaar vastgesteld zou kunnen worden. Op grond van deze proeven, welke in de laatste helft van 1907 plaats hadden, werd door de Maatschappij de hieronder volgende staat opgemaakt, waarop alleen de afstanden voorko men, welke door duidelijke bewijzen gestaafd kunnen worden. Het is gebleken, dat de grootste afstand, waarbij echter slechts eenzijdige verbinding aanwezig was, tusschen twee schepen 1130 K.M. bedroeg, terwijl in andere gevallen die afstand tus schen 560 en 900 K.M. schommelt. De schepen waren alle met het zoogenaamde 200 K.M. type en een verlengde T-antenne uitgerust, terwijl het verkeer met het hoortoestel plaats vond. De maximumafstand tusschen schepen in verbinding met de landstations kon nog niet vastgesteld worden, daar deze laatste niet uitsluitend voor deze proeven beschikbaar waren. De tot nu toe verkregen uitkomsten staan in het staatje onder II vermeld. Voorts vermeent de Maatschappij nog de mededee- ling te mogen doen, dat ingevolge vertrouwelijk verkregen be richten het met Telefunken"-toestellen uitgeruste Amerikaansche

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 258