243 zoodat ik me in 't geheel niet kan vereenigen met de uitspraak, dat het zware geweer juist in deze methode een groot bezwaar voor de inlanders zou zijn. Bewijzen hiervoor zijn de practische resultaten, verkregen, zooals D. B. zelf aangeeft, te Tjilatjap, waar hoogstwaarschijnlijk oude menschen bedoeld werden, die reeds eenigszins gewend waren aan het gewicht van het geweer. Ik zelf echter, heb bij een der Depot-bataljons met kersversche Javanen zeer goede resultaten gekregen, ofschoon daar nog al eenige zwakke jongelingen onder liepen. De geheele kwestie is niets anders dan dat de man behoorlijk voorbereid wordt alvorens hij gaat schieten. Bij voornoemde jonge Javanen waren er echter maar zeer weinigen, die een langdurig gymnastische opleiding beslist noodig hadden. 2e. Overal wordt de nadruk gelegd op de liggende houding. Vergeefs heb ik getracht bij de aanslagoefeningen dien nadruk te ontdekken, neen, integendeel, daar werd juist op alle hou dingen gewezen. De nadruk op de liggende houding komt eerst voor bij de schietoefeningen. En dit is zeer logisch. De liggende houding zal de meest voorkomende schiethouding zijn, zie Rus.-Jap. oorlog, waar zelfs kruipend voorwaarts gegaan werd, en men zich zelfs nog dikwijls liggend moest ingraven. Ja, maar in onze terreinen Welk terrein ook, meestal zal de liggende houding aangenomen worden, zijnde de houding die het meest dekking geeft en dit is toch maar het eerste waar een soldaat op het gevechtsveld naar zoekt. Tevens wil ik nog opmerken, dat het Regl. die houding toestaat, die voor ieder individu in het bijzonderhet meest gemakkelijk is; hierbij is hoogstwaarschijnlijk in overwe ging genomen, dat de man die houding het meest op het ge vechtsveld zal aannemen, aangezien hij dan de beste schiet- uitkomsten kan verkrijgen (zie blz. 22 onderaan SYS.). Vandaar dat bij de „Voortgezette Schietoefeningen" aan den onderwijzer vrijheid in keuze van houding gelaten wordt. 3e. De opmerking omtrent de munitie. Ja, hoe meer munitie, hoe betere opleiding. „Cela va sans diremaar dit is de kwestie niet, waar het hier om gaat, want

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 265