245 Het hoofdstuk der Aanslagoefeningen wordt verdeeld in 3 groepen nl. le. Snelle aanslagoefeningen. 2e. Gerichte idem. 3e. Samengestelde idem. ad. 1. Snelle aanslagoef. hebben ten doel den man te leeren het geweer snel in den aanslag te brengen, zondereen bepaald mikpunt, en den man te leeren een stevig geheel uit te maken met zijn geweer. De man behoeft hierbij dus slechts de korrel in de vizier- inkeeping te brengen. ad. 2. Gerichte aan si ago ef. hebben ten doel den man te leeren het geweer in den aanslag te brengen met een be paald mikpunt, en wel zoodanig dat het geweer bijna ge richt in den aanslag komt. ad. 3. Samengesteld aanslagoef. hebben ten doel den man te leeren al die verrichtingen, die noodig zijn om een schot af te geven. Deze drie groepen, die ieder afzonderlijk onderwezen worden, vullen elkaar geheel en al aan d, w. z. in do gerichte aanslag oefeningen past de man de snelle aanslagoef. toe; en in de samengestelde oef. past hij de gerichte aanslagoef. toe. Een dergelijke indeeling geeft een duidelijker beeld, vooral voor het kader, dat thans dikwijls de leerstof door elkaar has pelt, ofschoon in het Reglement met andere woorden hetzelfde gezegd wordt. Op bladz. 24 wordt gesproken over het beoefenen van den snellen aanslag, waarbij gezegd wordt, dat de mikpunten op verschillende hoogten aangebracht worden. Maar men heeft bij den snellen aanslag geen mikpunt! Men neemt maar een wil lekeurige richtlijn naar het groote doel. (Zie bladz. 18 op één na laatste alinea). Hierdoor ontstaat misverstand. Men heeft hier hoogstwaarschijnlijk mee bedoeld een aanslag, die snel uit gevoerd wordten dus niet dien aanslag uit de le groep snelle aanslagen". Met deze laatste bedoelen we toch een bepaalde soort. Men moet wel het onderscheid voor oogen houden tusschen b. v. een raddraaier en iemand die aan een rad draait, deze

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 267