Staat I. De Voorbereidende Oefeningen. n Kt De oefeningen, die volgens het voorschrift ongeveer gelijktijdig kunnen aanvangen, zijn in vakken naast elkander, de oefeningen, welke geheel of gedeeltelijk in volgorde moeten worden doorloopen, in vakken onderelkaar geplaatst. In verband met den voortgang van het onderwijs heeft naar behoefte nadere beoefening en herhaling met uitbreiding van alle onderdeelen plaats. Afgescheiden van het bovenstaande moet iedere leerling, nadat hij gekomen is in de oefeningen van vak o, dagelijks minstens eenige samengestelde aanslagoefeningen doen, in den regel met exercitie-patronen, nu en dan ook met andere patronen. Gymnastische oefeningen. (Voorschrift G. O.). a. Oefeningen met het geweer in 2 handen. h. Aanslagoefeningen staande vrije hand, aanvankelijk zonder bajonet. e. Als onder h. knielende vrije hand. d. Als onder l>. liggende vrije hand. e. Richten, met ondersteund geweer tot 25 M. f. Drukpuntnemen en doordrukken, met van voren ondersteund geweer. g. Waarneming door den schutter van het punt waarop het gericht is op het oogenblik, dat het schot afgaat (haan, vooruit schiet), met geheel of gedeel telijk ondersteund geweer. het mikpunt h. Veranderen van verband met de dracht en met andere omstandigheden, met ge heel of gedeeltelijk ondersteund geweer, van het geweer i. Voorbereiding met ondersteund geweer tot de behandeling van tasschenge vulde houders en grendel. k. Vullen en ledigen van het magazijn, vaardig maken, vizierstellen en ver richtingen op het commando „Roffel". In staande, knielende en liggende hou ding uit de vrije hand. I. Opgelegd schieten, met gesteunde ellebogen. In slaande-, knielende- en liggende houding. Achtereenvolgens met exercitie-, losse- en scherpe patronen No. 7 en No. 1 tot 25 M., met dien verstande, dat reeds met de oefeningen onder m, n, o, p en q kan worden begonnen voor dat met alle patroonsoorten is geoefend. m. Snelle aanslagoefeningen, volgens het voorschrift „Aanslagoefeningen" met drukpunt nemen en brengen van de vizierlijn in 't oog zonder bepaalde richting, niet doordrukken; een en ander op commando's en tel van den onderwijzer; desgewenscht gepaard gaande met gebruik van tasschen, exercitie-patronen en grendel. In staande-, knielende- en liggende houding uit de vrije hand. n. Gerichte aanslagoefeningenmet drukpunt nemen en richten, aanvankelijk op een waterpassen draad, later op scherp afgeteekende mikpunten en doelen; niet doordrukken, een en ander op commando's en tel van den onderwijzer, desgewenscht gepaard gaande met gebruik van tasschen, exercitie-patronen en grendel. In staande-, knielende- en liggende houding uit de vrije hand. o. Samengestelde aanslagoefeningen, waarbij alle laad- en schietbewegingen volledig worden uitgevoerd, richtende op draden, mikpunten of doelen, een en ander op commando's en tel van den onderwijzer; langzamerhand overgaan tot gebruik van hoogere vizieren. Achtereenvolgens met exercitie-, losse- en scherpe patronen No. 7 en No. 1. In staande-, knsielende- en liggende houding uit de vrije hand. 19. Het opsporen van doelen bedoeld in Sch. V. Sch. r. Richten op verschillende af standen, tot 2000 M. en bijzon dere richtoefeningen. Achtereenvolgens op doel- schijven, levende doelen en moei lijke terreinpunten. Aanvankelijk met geheel on dersteund geweer (richtbok) of met van voren ondersteund ge weer en gebruik van richtcon- troleurs. Later ook als aanslagoefe ningen uit de vrije hand. Een en ander al of niet ge paard aan voortgezette oefe ningen uit vak h. In staande-, knielende- en liggende houding. Bijzondere richtoefeningen. s. Aanslagoefeningen en vuren in niet voorgeschreven houdingen. Opgelegd en uit de vrije hand. p. Vuren", volgens Regl. Inf. I, aanvankelijk nog op commando's en tel als bij de samengestelde aanslagoefeningen, later op de commando's enz. van Regl. Inf. I, richtende op draden, mikpunten of doelen; verschillende vizieren gebruiken; achtereenvolgens met exercitie-, losse- en scherpe patronen No. 7 en No. 1. Later ook beoefenen het verkleinen van de tusschenpoozen, totdat een snelheid van 20 schoten en meer in de minuut wordt verkregen. In staande-, knielende- en liggende houding uit de vrije hand. q. Voorbereiding tot het „Salvo-vuur"volgens het Regl. Inf. 1. Aanvankelijk nog op commando's en tel van de samengestelde, juist-suelle aanslagoefeningen, later op de commando's van Regl. Inf. I, richtende op draden, mikpunten of doelen; verschillende vizieren gebruiken; achtereenvolgens met exercitie-, losse- en scherpe patronen No. 7 en No. 1. In staande- en knielende houding uit de vrije hand.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 269