8 En dan geloof ik, dat we met de eenvoudige beoefening van den „Detachementskrieg" alleen, niet zullen uitkomen. Er moeten aanvoerders worden gevormd, die de bewegingen van gemengde afdeelingen kunnen leiden van grooter sterkte aan Infanterie dan een bataljon; we moeten vooral veel cava lerie hebben en bovendien steeds een kern om een flinken klap te kunnen geven. Nog eens, laten we ons nimmer versnipperen. Of de algemeene bevelhebber alles op één kaart zal zetten, moeten we aan zijn beleid overlaten. We kunnen er vellen vol over schrijven, wat de aangewezen weg zal zijn, over het verloop van een oorlog is niets vooruit te zeggen. Moreel zelf vertrouwen, volksgeest, strijd voor werkelijke belangen, het zijn evenzoovele factoren die een hartig woordje meespreken. Doch om iets te bereiken, moet die geheele organisatie, die Leger heet, een willig werktuig zijn in de hand van den algemeenen aanvoerder, en geschikt om nu eens vereenigd, dan, als 't beter is, gescheiden op te treden. Die zoo onontbeerlijke innige samenwerking, dat wonderlijke regelmatige loopen der nog al ingewikkelde machine is er niet in te brengen door de wapenchefs alleen het is de taak beter het moet de taak zijn van hoogere troepenleiders, bet zij deze detachements-, brigade- of divisiecommandanten heeten. Wij moeten onze opleiding en oefening dus niet beperken tot den kleinen oorlog, maar uitbreiden tot alle gevallen waar voor het Leger kan geroepen worden. De fout van onze organisatie zit in het stelsel, om met een handjevol huurlingen alles te moeten doen. Dat is evenwel een zaak van politiek, die we nu niet verder aanroeren. Wat we beoogden, was te wijzen op de o. i. verderfelijke richting, die een deel der militaire woordvoerders inslaat door stelselmatig onmacht, gebrek aan beleid en doorzicht te pre diken en het jonge geslacht alle vertrouwen in de toekomst te ontnemen. Wij behooren een B. Y. niet te bestrijden als een I. Y. maar zooals een B. V. hier moet bestreden worden, d. i. met een goed georganiseerdegoed bewapende krijgsmacht, opgeleid en geoefend

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 26