flfsfandsmeting Ier Deranging uan het Afstandschotten, Vervolg op Afstanden Schatten Afl, 2 hls. 157. Bovenstaande critiscbe beschouwingen, weergevende het oor deel van een collega van de Infanterie over het Afstandschat- ten, achtte ik niet misplaatst als inleiding voor de hieronder volgende opmerkingen. Met de conclusies zullen vermoedelijk weinigen 't oneens zijn. Ook al blijft de wenschelijkheid bestaan aan kader en man schappen eenig begrip te geven van verschillende afstanden, waartoe de voorgeschreven oefeningen, tijdens de opleiding een enkele maal gehouden, het hunne zullen kunnen bijdragen, als middel ter bepaling van vizier stelling en opzethoogte dient zon der twijfel een meer betrouwbare methode er voor in de plaats te treden. Het aangevoerde over de te verwachten fouten moet niet beschouwd worden als een „dichterlijke" vrijheid, maar is volkomen juist. Werkelijk vermeldt Jordan in het „Zeitschrift für Yermessungswesen, Jrg 1898" als resultaat van uitgebreide proefnemingen dat soldaten in vredestijd op afstanden van 200 tot 800 M. schattingsfouten maken van 31 In het Militar Wochenblatt" vinden we meegedeeld dat bij geoefende officieren van het Fransche leger een middelbare schattingsfout van 25% werd gevonden en bij minder geoefenden zelfs van 50 dus 1lz van den afstand. H. Rohne geeft eveneens een middelbare schattingsfout van Een middelbare fout Tan 25 pCt. stemt overeen met een waarschijnlijke of 50 pCt. fout van 17 pCt. dus ongeveer van den geschatten afstand. De middelbare fout wordt gevonden door den vierkantswortel te nemen uit de som van de kwadraten na deeling door hun aantal. Zij vormt een beteren maatstaf voor de nauwkeurigheid dan de waarschpnlijke of 50 pCt. fout en dan de gemiddelde fout.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 271