249 contrasten tusschen licht en donker, kleurcontrasten, de eigenaar digheden van het tusschengelegen terrein, een kleine hoogte van de lijn der oogen boven den grond, enz. werken alle mee om de schatting te bemoeilijken. De geschatte afstand is niet het resultaat van een handeling of een berekening, maar van een subjectieven indruk, verkregen door vergelijking met een af stand, dien men zich in het geheugen heeft geprent. Daarom is het te verwachten dat in het gevecht de te maken fouten nog zeer veel grooter zullen zijn dan bij vredesoefeningen. De voorbeelden uit de krijgsgeschiedenis zijn er dan ook om dit te bewijzen; de daar geconstateerde fouten zijn niet door gebrek aan oefening te verklaren, In de „Militarische Briefe von Kraft, Prinz zu Hohenlohe-Ingelüngen," Berlin 1890, vinden we o. a. 2 voorbeelden, waarbij de afstanden geschat werden op r. p. 2500X en 800x, terwijl deze later bleken r. p. 4000X en 240X te bedragen, alzoo fouten van 37^% en 233 van den werkelijken afstand. Het schatten der afstanden op het oog behoort alzoo als een volkomen onbetrouwbaar hulpmiddel te worden aangemerkt. Duitschland geeft ons een navolgenswaardig voorbeeld door in het Schietvoorschrift de eischen van nauwkeurigheid, die bij oefeningen in het afstandschatten als maatstaf moeten dienen, geheel weg te laten. Dat overal wordt aangedrongen op de invoering van een af standsmeter is „zeer begrijpelijk. De kleine spreiding van de baan van ons infanteriegeweer eischt op middelbare en groote afstanden een kennis van den afstand met geen grooter waar schijnlijke fout (zie Mitth. Art. und Gen. Jrg. 1907 blz. 989) dan 2 In nog sterkere mate geldt deze eisch bij het ge bruik van machinegeweren. Ook voor de artillerie is het van groot belang reeds voor den aanvang van het vuur den juisten afstand te kennen. Weliswaar bezit dit wapen een bruikbaar hulpmiddel om tot de juiste op- zethoogte te geraken, n.l. het inschieten, maar de uitkomsten van de praktische schietoefeningen bewijzen dat verrassingen hierbij niet zijn uitgesloten en dus dit middel niet altijd tot het doel leidt. Enkele verkeerd waargenomen schoten bij het grensschieten kunnen de vuurregeling totaal in de war helpen

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 273