250 en daardoor aanleiding geven tot muuitieverspilling en, wat erger is, tot vertraging van het oogenblik waarop uitwerking zal kunnen worden verkregen. Indien de afstand tot het doel bekend is door meting met een betrouwbaren afstandsmeter, zal het inschieten natuurlijk hiermede rekening moeten houden en even zoo de regeling van het voortgezet vuurin welken zin dit kan geschieden, blijkt o.a. uit een artikel in Mitth Art. und Gen. Jrg. 1907 blz. 237—254. De in de laatste jaren in verschillende legers ingevoerde af standsmeters voldoen aan de strengste eischen, die men in bil lijkheid daaraan kan stellen, n.l. voldoende nauwkeurigheid (op 2500 M, een waarschijnlijke fout van 1,6 pCt.), meting van den afstand in zeer korten tijd (maximum 1 minuut), waarneming van uit één enkel punt, mogelijkheid om gedekt, dus knielend of liggend, waar te nemen en voldoend stevige constructie. Het vraagstuk van het vinden van een afstandsmeter voor oor- logsgebruik is als opgelost te beschouwen en dit wettigt de verwachting dat binnen niet al te langen tijd ook in ons leger de beschikking over dit onmisbaar hulpmiddel zal worden ver kregen. Evenwel zal de betrekkelijk hooge prijs vermoedelijk oorzaak zijn dat de nieuwere, hierbedcelde afstandsmeters, ook na een even- tueele invoering in ons leger, niet ter beschikking zullen zijn van afdeelingen kleiner dan een compagnie. Waar juist bij ons zoo vaak aan zeer kleine afdeelingen een belangrijke opdracht zal worden toevertrouwd, acht ik het dringend noodig ook dan de afstand schatting overbodig te maken door het meegeven van een der kleinere, zeer goedkoope, afstandsmeetinstrumentjes (van Fues, Stroobants en andere.) Weliswaar eischen deze het uitzetten van een kleine basis, zoodat allicht eenige minuten zullen ver- loopen alvorens de gevraagde afstand kan worden opgegeven, maar meestal zal dit geen overwegend bezwaar zijn. Yerder zullen deze instrumentjes uitstekende diensten kunnen bewijzen voor het controleeren van geschatte afstanden in moeilijke, on bekende terreinen, zoolang de beoefening van het afstandschatten in ons leger om de een of andere reden nog noodig wordt geacht. A. v. L.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 274