252 schillende zijden verlaten en op een vooraf aangegeven punt aan het strand verzameld. Snel langs het strand marcheerende, werd nabij Paria een huis omsingeld en éen der mannelijke bewoners kortweg bevolen, de colonne bij het huis van Oewa Temanang te brengen hem werd een ruime belooning toegezegd indien hij de colonne ongemerkt bij O. Temanang's woning bracht; na een zwaren tocht door een afschuwelijk riekend moeras werd ongemerkt om half 3 's morgens het huis bereikt en de bewo ner daarin aangetroffen; hij verklaarde echter niets van La Sin- rang te weten, zijn naam wel eens gehoord te hebben doch overigens L. S. niet te kennen; lachend vroeg de schelm den patrouillecommandant of L. S. „die brandal was, waarnaar de companie reeds zoo lang zocht?" Na confrontatie met de spionnen en bedreiging van arrestatei, verklaarde hij zich echter bereid, de schuilplaats aan te wijzen; zijn doeltijd winnenhad hij echter bereikt, want het was reeds half zes toen de colonne de glagahvelden binnendrong; van voetpaden was niet veel te bespeuren, slechts de door de kar bouwen gevormde paden konden in bukkende houding worden gevolgd1.10 M. boven den grond vormden de glagah en slinger planten een dicht net; dikwijls moesten poelen op handen en voeten doorwaad wordenzich kappende een weg banen, zou veel te veel tijd kosten en het onmogelijk maken de schuilplaats in de eerste twee dagen te bereiken; L. S. zou dan reeds lang gewaarschuwd zijn: daar bij het aanbreken van het daglicht de colonne door bewoners van de zooeven bedoelde ladang, even voor het binnendringen der glagah was gezien; snel doorzetten gaf dus nog eenige kans op verrassing; de gids echter bleek onbetrouwbaar te zijn; instede van te waarschuwen indien een der in een cirkel met 6 a 700 M. straal van de schuilplaats uitgezette wachtposten genaderd was, zoodat die posten omge trokken konden worden, leidde hij de colonne recht op de wachtposten aan; dadelijk klonken eenige schoten, welke onmid dellijk uit verschillende richtingen beantwoord werdende kans op verrassing was dus verkekensnel werd doorgerend en een half uur daarna de schuilplaats bereiktde bende was natuurlijk gevlucht; het verblijf der bende bestond uit eenige afdaken op hooge stijlen en lag óp een vrij droog, iets hooger gelegen plekje,

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 276