255 aantal vluchtelingen vastgesteld worden; ze bestonden uit 4 a 5 mannen en 1 vrouw; nu kon met eenige meerdere spoed ver volgd worden. Het was aan enkele versche boombladeren, welke op een boomstam gelegd waren en aan de indrukken van eenige lanspunten, op te maken, dat de vluchtelingen hier eenige oogenblikken gerust hadden; omzichtig verder sluipende, ver raadde hanengekraai weder de nabijheid van een ladang; wer kelijk werd eenige oogenblikken later een ladang ontdekt met één huis; slechts een man was in 'thuis zichtbaar; een brigade werd zoodanig opgesteld, dat ze, zoo noodig, 't geheeie huis en ladang onder vuur kon nemen, terwijl de andere brigade's trachtten, kruipende, de andere zijde van het huis te bereiken; hoe omzichtig deze brigade ook vooruitkroop, ze werd ontdekt; plotseling klonk een gil en eenige mannen sprongen uit het huis, doch gelijktijdig knetterde een salvo, en dit had op dien korten afstand zoo'n uitwerking, dat 4 gesneuvelden bleven liggen; de andere brigade's attaqueerden en hadden het succes nog één man en 3 vrouwen te arresteeren; deze nog hevig ontsteld zijnde, deelden mede, dat La Sinrang zich daar ook bevon den had, doch even, vóór de komst der troepen, met eene vrouw naar een nabijgelegen put was gegaan, om zich te reinigen; onmiddellijk werd de glagah doorzocht en de bedoelde vrouw, die zich tot aan de kin in 't water had verborgen, ontdekt; hevig verschrikt, bevestigde zij, wat even te voren was ver nomen; L. S. was op het schieten onmiddellijk de glagah in- gerend; alweder was de vogel gevlogen, nu echter zonder volge lingen, zonder wapenen, zonder levensmiddelen; behalve blanke wapens, toch, werden buitgemaakt de kris van L. S,, vele lijfgoederen en levensmiddelen als rijst, suiker, gezouten visch en djagoeng, een en ander aan picolans vastgebonden; nog werd vernomen, dat zijn plan was, eerst iets te nuttigen, dan de Sadang over te steken en zich te begeven naar Tjempa, aan den Z. oever van de Sadang. Op deze ladang werd gebivakkeerd x) en den volgenden dag 1) Misschien zullen enkele iezers hier de opmerking maken, hoe jammer het was, niet te kunnen doorgaan. Men moet evenwel dergelijke tochten meegemaakt hebben om te voelen, hoe de energie, eenige dagen achtereen tot het hoog9te geprikkeld, uit het lichaam haalt, wat er te halen is, zoodat na zoo'n geweldige actie in uiterst moeilijk

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 279