9 in deze terreinen en in den kleinen oorlog reeds practisch geschoold. Liever dan ons steeds kleiner te maken en te scharrelen met lap- en hulpmiddeltjes, is het een eisch, de regeering, volksvertegenwoordiging, ja het geheele Nederlandsche volk ernstig te wijzen op hun taak om de iveerbaarlieid van Indië niet langer als een „quantité negligeable" te beschouwen, maar met alle toewijding te zorgen, dat Nederlandsch Indië elke aanranding van buiten behoorlijk kan afwijzen. Wij mogen door een guerilla als lapmiddel de bevolking niet bloot stellen aan de wreede represailles tegen een volksoorlog; wij moeten de reuzenkrachten, welke hier ongebruikt liggen, geleidelijk en stelselmatig organiseeren, door een verstandig bestuur aan onze belangen binden en de landsverdediging in de eenig gezonde banen voeren d. i. met en door het volk. Dat zijn wel toekomstzangen, o zeker, doch het zijn de ba kens, waarop we moeten aansturen. In die richting kan alleen verbetering worden gevonden. Koloniale verdediging is een moeilijk vraagstuk, en een te ernstig, om met eenige machtwoorden op te lossen. Zoolang Indië nog onmondig is en de Nederlandsche Volksver tegenwoordigers liever in de koffiekamer blijven dan belangstel ling te toonen voor de defensiezaken van dit reuzengebied, wekt de toestand alle bezorgdheid. Of is het adres van de Vereeniging „Onze Vloot" daarvoor niet een sprekend bewijs. Waar nu reeds in vredestijd in gezaghebbende kringen zoo'n ernstig meeningverschil bestaat, geloove men toch niet, dat die meeningen, geheel losgelaten en belichaamd in zelfstandige de tachementscommandanten, elk een troep beheerschend, tot een gelukkige beslissing zullen voeren. Neen nog dringender wordt dan de eisch van een vasten koerseene kundige, krachtige hoofdleiding, en van een ijzeren tucht, om ten minste door georganiseerde samenwerking nog iets te bereiken. Oostenrijk houdt er zoogenaamde „Streif" commando's op na, speciaal belast met de orde en rust in de woelige grensstreken en onderdrukking van het bende-wezen. Van de meeste betee- kenis zijn die commando's, welke in Bosnië en de Herzegowina

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 27