260 Eenmaal de colonne op marseh, rekent ge eens uit, waar het hoofd een of twee uren later is en geeft nu op een stukje calqueerpapier aan, waar op dat tijdstip zich de verkennende cav. en de verschillende onder- deelen, patrouilles incluis, zullen bevinden. Deze oefening is daarom zoo nuttig, aangezien ge als bevelhebber daardoor geleidelijk leert te schatten, waar uwe onderafdeelingen zijn en in uwe bevelen daarmede rekening leert houden. Talrijk toch zijn de bevelen, die alle sporen dragen in haast te zijn gegeven zonder eenigszins rekening te houden met den toestand van het oogenblik en den feitelijken afstand der onderdeelen. Houdt nu onderweg eens een groote rust, (keuze van de plaats) over weeg welke bevelen daarvoor noodig zijn, marcheer dan weer door en tref nu maatregelen om een nachtkwartier uit te zoeken, aannemende dat ge slechts enkele kleine patrouilles cav. hebt ontmoet en even voor het einde van den marsch eene afdeeling vijandelijke ruiterij van ongeveer 1 peloton sterkte is gemeld. De volgende oefening is nu het vaststellen van de maatregelen voor den nacht. Ge krijgt dus: uitzoeken van een bivakplaats, wie dat doen en hoe dat gebeurt verslag van de kwartiermakers aan den be velhebber. Bevelen voor de huisvesting nadat het marschverband is op geheven. Wat ieder nu verder moet doen. De beveiligende en bescher mende maatregelen. ("Het was niet voor niets, dat een sterkere afdeeling des vijands dan eenvoudige patrouilles was gemeld,). Laat nu de nacht voor eerste oefening rustig voorbij gaan en beslis alleen in welke volgorde ge wilt afmarcheeren. Hebt ge daaraan gedacht bij de huisvesting, zoo niet dan begint uwe marsch met een kruisen van troepen, wat ge vooral van inf. moet vermijden. Op die onderdeelen zal mogelijk worden teruggekomen, ons opstel zou voor cene inleiding te uitgebreid worden. Men begrijpt intusschen waar heen we willenlater op den dag komt de colonne ter hoogte van het te verkennen en bezetten acces en vindt datnatuurlijk bezet. De verkenning is eene oefening afzonderlijk, en onze kaarten zijn tegen woordig zoo uitnemend, dat ge die wel geheel volgens de kaart kunt houden. Daarna kunt ge kiezen tusschen een gevecht, dat slaagt met een be zetten van de stelling en de maatregelen na een gevecht, in verband met uwe opdracht (vasthouden van het punt tot een hoofdmacht komt) of een overmacht die u te sterk blijkt. Wat dan? Terug of in de nabijheid blijven en daar een andere stelling uitzoeken Ge ziet, hier is eene aaneengeschakelde stof voorhanden voldoende om een groot deel van den Leidraad voor den Velddienst te doorloopen op een heel wat aangenamer manier, dan door bloot Hoofdstuk voor Hoofdstuk door te lezen. Bij uwe vorming tot aanvoerder komt het er immers op aan, de opge nomen leerstof te kunnen toepassen en dat is te verkrijgen door in de zen zin te werken. Alvorens deze inleiding te sluiten eenige raadgevingen goed om in het oog te houden bij den arbeid. 1. Indien ge u niet sterk genoeg voelt om u zelf een eenvoudige opdracht te geven als in bovengeschetsten zin, vraag dan de hulp van een daarin ervaren collega.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 284