261 Lees en overdenk uwe opdracht goed met de kaart bij u, zoodat de geheele zin u duidelijk is. Pik de hoofdzaken er uit en bekommer u in den eersten tijd nog niet om het bijwerk. Opdrachten moeten klaar en eenvoudig zijn, zoogenaamde „puzzles" zijn geen „Kriegsspiel". 2. Bestudeer zorgvuldig het terrein waarin ge zult moeten optreden. Yooral van belang zijn de bruikbaarheid van het wegennet en de aan wezigheid en waarde van terreinafscheidingen (zie Terreinleer). De kaart moet tot u spreken hoogten, overzicht, uitzicht moet ge als 't ware in uwe gedachten voor u zien (kaartlezen). 3. Hoe denkt ge u den toestand bij de eigen partij en hoe stelt ge u de tegenpartij voor? 4. Bronnenstudie. Nadat ge u volkomen hebt ingedacht in uwen toe stand, worden alvorens de maatregelen te nemen, de boeken nog eens opgeslagen. Eerst veel later worden uwe maatregelen getoetst aan de eischennu is het nog leeren en oefenen. 5. Boeken weg kaart alleen overwegen wat ge zult doen. 6. Maatregelen opschrijven; liefst dadelijk in den vorm van een bevel. Aangezien dit bevel het voornaamste is, willen we nog eens aan en kele belangrijke eischen herinneren. Ie. Het bevel moet den onweerstaanbaren wil uitdrukken om het be oogde doel te bereiken en het stempel dragen dat de verantwoordelijk heid van de geëischte handeling geheel wordt aanvaard. Twijfel aan de uitvoering mag niet worden opgewekt. Overwegingen waarom aldus wordt gehandeld in den regel weggelaten. Uitdrukkingen als „zoo mo gelijk" „naar omstandigheden" vermijden. Ge stelt den eisch, blijkt bij de uitvoering dat daaraan niet is te vol doen, dan moet elk onderaanvoerder initiatief kunnen toonen. 2e. De inhoud zij kort- duidelijk- volledig. Raadsels voorkomen. 3e. Logische volgorde wie het eerst eropuit moet, bovenaan. 4e. Het ingrijpen in de zelfstandigheid van de onderaanvoerders. 5e. Nauwkeurig zijn in opgaven van tijd en plaats. 6e. Geen zaken opnemen die met de handeling rechtstreeks niets te maken hebben. Deze leiden de aandacht af van de hoofdzaken, neem dus geen voorschriften op waarin reeds voorzien is bij huishoudelijke regelingen als b/v. voor den afmarscli wordt de soep genuttigdhet ont bijt wordt medegenomenDat zijn bevelen die de bevoegdheid van de Comp. Cn. rakenalleen onder buitengewone omstandigheden wordt de wijze van verpleging in een marschbevel opgenomen, indien b/v. die zal afwijken van de gebruikelijke. De vorm en inhoud der bevelen behooren meer in het bijzonder tot het gebied van den stafdienst, toch willen we hier ten slotte wijzen op den eisch. a. dat ge steeds uwe bevelen opschrijft 1) en daarin zoolang schrapt en verandert tot ze zich aangenaam en duidelijk laten lezen, beurtelings u afvragend weet ik als comdt. van de voorhoede, van de Cav., van de Art., van de Genie, en welke Commdos onder uwe bevelen zijn ge plaatst, wat ik noodig heb te weten. 1) Bewijsgronden als toelichting voor u zelf aizonderlijk opneemt, om het hoe en waarom later te kunnen verdedigen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 285