10 optreden. Zij worden samengesteld en aangevuld uit het Leger, en blijven daartoe behooren doch als eene afzonderlijke organisatie. Dat werk doen onze marechaussees, eerlijk gesproken: dat doet onze geheele Infanterie die buiten is. Doch daarvoor is ongeveer 2/3 van de beschikbare Infanterie noodig, zoodat hieruit ten duidelijkste blijkt, dat door de uit breiding van ons gezag, de Landsverdediging niet meer aan dat overblijvende 1/8 deel mag worden opgedragen. Zullen bij oorlogsgevaar alle weerbare ingezetenen kalm thuis blijven, de toko of het bureau voor eenige dagen sluiten tot de deining voorbij is en dan weer doorgaan met hun gewone werk, onverschillig wie nu de lakens uitdeelt? Helaas, ja. Velen denken reeds zoo, omdat onze landsverde diging nog niet als een plicht geleerd wordt van allen. Ons bestuur, ons onder w ij s moet meer nationaal worden, de weerbaarheidsgedachte moet door alle lagen dei- maatschappij dringen, dan komt de defensie op betere grondsla gen en zal een meer opgewekte beschouwing plaats maken voor de kleinmoedige theoriën van de laatste jaren. Daaraan kan eene gemengde commissie x) voor de landsverdediging veel goeds doen en daarvoor zou ik het voorstel van de Java-Bode van 24 Dec. jl. willen splitsen. We lezen daar In militaire kringen wordt meermalen de wenschelijkheid van een Indischen Raad van Defensie besproken, omdat men voelt, dat het vaststellen van een defensieplan, van de richting waarin het leger moet worden geoefend, ..I. V." of „B. V.", van de daarmede nauw samenhangende bewapening enz. enz. van te groot belang is, om zulks over te laten aan de steeds wis selende inzichten van personen, i. c. opvolgende legercomman danten. In dien raad zouden dan zitting kunnen nemen de commandanten van land- en zeemacht met hunne departements chefs, zoomede eenige deskundigen buiten het leger staande personenzooals chefs van bank-instellingen of groote handels huizen, enz. Men sla daarbij even na het stukje: „Toezicht op onze defen- 1) Indische commissi ën zijn schrikbeelden- Waarom niet liever een Raad die meer de beteekenis van een vertegenwoordigend lichaam krijgt. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 28