267 Uit het Kameruerslag. fl. Toekenning Dan burgerlijke betrekkingen aan gemezen militairen. ergens uitweidt! Over de moeilijke vuurleiding, moeilijker naarmate de B. Ct. verder van zijn batterij verwijderd is, wordt niet gesproken. De Russen beweren de denkbeelden van Langlois gevolgd te hebben. Of generaal Langlois daarmede gecoiffeerd is? In zijn nieuwste boek gaat bij de zaak zonder meer voorbij. Het „nieuwe licht" scheen voor vele russisehe artilleristen voor het eerst in"de wagons op weg naar Siberië. Een Fransch officier rekent zich na twee jaar oefening ter zake kundig! Als de denkbeelden van den kundigen generaal gevolgd zijn dan doet het meer dan vreemd aan dat allereerste grondbeginselen zoo jammerlijk in het gedrang zijn geraakt. De eerste eischondersteuning der eigen en bestrijding der vijandelijke infanterie, werdlosgelaten door het stelling nemen op grooten afstand achter hoogten met als gevolg enorme doode hoeken, voor welker veron- zijdiging al bijzonder weinig werd verricht. De russ. overste Byelajew geeft in zijn schrifturen hoog op van de bereikte resultaten. De generaal Rohne gaat nu het optreden in verschillende slagen en gevechten na en komt ook aan de hand van hen, die den krijg aan Jap. zijde volgden, tot geheel andere conclusies. Juist in die gevallen, door de Russen als het best geslaagd beschouwd (o.a. het optreden van Slysarienko), ontdekt hij de cardinale fouten. Natuurlijk zijn er in den oorlog tallooze gevallen waar „gedekt op treden noodzakelijk is, maar evenzeer geldt nog steeds: vuuruitwerking boven dekking. En de schilden maken het mogelijk ook in moeilijke oogenblikken dat gezegde waar te maken. En telkens weer luidt des generaals conclusieHet hoofdnadeel van de geheel gedekte stelling ligt in het dikwerf niet mogelijk zijnde vol doende volgen der inf. in de gevechts-phasen. Wat behalve het als regel verdedigend optreden, eveneens het gedekt ageeren, in de hand werkte, was volgens gen. Rohne: het ontbreken van schilden. Boven zagen we al, hoe hetzelfde feit aan Jap. zijde, den Russen nog eenigszins een geflatteerde balans bezorgde. In het voorloopig verslag der Commissie van Rapporteurs uit de le Kamer der Staten-Generaal over wetsontwerp No. 59 lezen we omtrent het zeer ingewikkelde vraagstuk der kaderbezoldiging in verband met het capitulantenstelsel het volgende Het gaat hier inderdaad om een zeer ingewikkeld vraagstuk en men zal de hieraan werkzame commissie te minder mogen overhaasten, omdat eene niet volledig juiste voorbereiding allicht zou kunnen leiden zooals in eenige andere Staten het geval is geweest tot moeilijkheden en bezwaren bij de uitvoering van den maatregel, welke de geheele zaak tot „a failure" maken. Met dat al mag uit de mededeeling van den Minister worden afgeleid,

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 291